sika-nauta jauheliha
miksi ihmeessä joku syö sika-nauta jauhelihaa kun pelkkä nauta olisi vähärasvaisempaa ja maukkaampaa?
Kommentit (13)
On parempaa. Ja rasvaa mä en pelkää.
Pahimmillaan vain 5 % tuotteesta on naudan paistia. Sikanauta on mehukasta, ja siitä tulee parhaimmat lihapullat, makaronilaatikot, jne.
Sinnehän on heitetty kaikki ylimääräinen kaupan ja teurastamon lattialta sorkkia ja kavioita myöten.
Yök!
tulevat parhaat sika-naudasta. Käytin vuosia pelkkää naudan jauhelihaa lihapulliin kunnes söin jossakin kyläpaikassa sikanautaan tehtyjä ja tajusin kuinka paljon parempia niistä tulee kun on riittävän rasvaista lihaa.
Muuten kyllä käytän lähinnä ruoanlaitossa vain kanaa ja lohta, nautaa harvakseltaan. Mutta lihapulliin tarvitaan sitä sikaakin.
Mutta kaupan itse jauhamaa. Tyhjöpakatuissa on pelkkää läskiä
lapset tykkää paljon enemmän sika-naudasta.
Itse en viitsi syödä kun nautaa, koska en halua syödä sitä ylimääräistä rasvaa.
Sian- ja naudanlihasta voi jauhaa vaikka minkälaista jauhelihaa erilaisista ruhonosista. Eri leikot ovat enemmän tai vähemmän rasvaisia ja sopivat erityyppisiin ruokaan. Kallein ei suinkaan ole parasta, eikä myöskään mahdollisimman vähärasvainen. Tosin kaupoissa yleensä myynnissä olevat jauhelihat ovat aika huonolaatuisia ja rasvaisia, "paistijauhelihaksikin" saa kutsua jotain sekoitusta jossa on 10% rasvaa. Naudan paistissa on 4-5%.
Itse ostan yleensä sika-nautaa jossa on 7-9% rasvaa. Se on aina samana päivänä jauhettua ja rasvaisuudeltaan aika passelia useimpiin ruokiin. Paljon parempaa kuin vakuumin "paistijauheliha".
mutta kuivempaa. Siksi siihen sekoitetaan sikaa, jotta itse paistamiseen ei tarvitsisi käyttää niin paljon öljyä. Suositushan on, että jos jauhelihassa on sikaa mukana, paistinpannulle ei laiteta lainkaan öljyä. En pidä sian ankeasta mausta muutoin kuin joulukinkkuna, joten teen kaikki jauheliharuuat aina nautaan, vaikka se sitten vaatisikin öljyä. Lihapullat teen nautaan ja sekoitan siihen munaa, kermaviiliä ja ranskalaisen sipulikeiton ainekset ja paistan uunissa. Herkullisimpia lihapullia en ole mistään saanut. Mieskin kieltäytyy nykyisin tekemästä lihapullia itse, kun minä teen paljon parempia. Muuten kyllä kokkaa mielellään :)
pääasiallinen ruoka-aines tuntuu olevan toi kammottava sikanauta. Eikö teillä raukoilla ole varaa muuhun vai ettekö te osaa laittaa ruokaa muusta kuin siitä kammotusmössöstä?
Sinnehän on heitetty kaikki ylimääräinen kaupan ja teurastamon lattialta sorkkia ja kavioita myöten.
Yök!
Osta kaupan omajauhamaa, on ihan niitä paloja mitä on jäänyt yli kun on leikattu lihaa. Ja läskin määrän näkee että sitä ei juuri ole
Siis sika on maukkaampaa. Nauta on kuivaa.