apua kaipailisin!
yli ajalla menään rv 40+5
vatsa kovettuu kokoajan iihan kivikovaksi eli siis näitä harjoitus supistuksia yksi kipeä supistus tullut tässä illalla mutta sekään ei mikään kamalan kipeä.
onko näistä mitään hyötyä näistä suppareista jotka vain kiristelevät vai avaako ne paikkoja.entäpäs onko jollain tämä tällainen enteillyt synnytystä?hermo alkaa jo meneen kun kokoajan vatsa kiristyy mutta ei ota edes kipeää..
Kommentit (13)
Mulle ainkin sanottiin, että voi avata. Mutta mene ja tiedä.
Malttia malttia! Itsellä meni esikoinen melkein pari viikkoa yli lasketunajan ja tiedän, että hermoihinhan se homma käy.
Onnea sinulle lähestyvään synnytykseen. :)
ehkä puolentunnin aikana noin 4-5kertaa jos ei useamminkin..
t:ap
sit kun tulee " kunnon" suppareita, niin alat laskemaan. Mulla tuli yksi ainoa ennakoiva kivulias supistus päivällä ja sitten illalla alkoi heti tulla 20 min. välein noita kivuliaita ja siitä ne sitten tihenivät. Mutta noita kivuttomiahan tulee pitkin raskausaikaa.
ja kyllä sää sitten erotat, kun " oikea" supistelu alkaa :)
eli asia voi olla niin tai näin... tarkkaile oloasi, oletko ensisynnyttäjä ja onko sairaala matka pitkä ?
ovat antaneet minulle ohjeeksi että kun tulee supistuksia 1h säännöllisesti on tultava..minulla perus sairaus jonka vuoksi oltava hyvissä ajoin paikalla..toivottavasti nämä supistukset ei nyt ole niitä..luulisi kuitenkin että ensi synnyttäjällä supistukset ottavat kipeää.
t:ap
vai pitävätkö mua ihan tyhmänä jos soitan ja sanon että supistaa mutta ei satu..tuntuu vain kiristävä puristava tunne ja maha mnee kovaksi.
t. se viiteen senttiin auennut
jatkuvatko supparit vielä?
11.43 aloitin ja siinä välissä tähän asti on tullut tasan 7-8min välein
pehmittää ja voi avata paikkoja.