Mitä joululahjaksi 12- v pojalle?
Perhe on ihan keskituloinen, mutta vanhemmat on tosi tarkkoja rahasta, pihejä. Kaikki mahdollinen ostetaan käytettynä kirpparilta tai sitten halvinta mahdollista.
Äitinsä mukaan lapsi toivoo rahaa lahjaksi, mutta ei kai säästä erityisesti mihinkään. Annoimme jo synttärinä rahaa, joten nyt haluaisin antaa jotain muuta. Lahjan hinta 30-50€.
Mitään ideoita?
Kommentit (5)
Yleensä ne päätyy vanhempien kynsiin ja niillä ostetaan jollain ihmeen verukkeella koko perheelle ruokaa tai pikkusiskolle luistimet.
Mistä poika tykkää? Mun tuon ikäinen rakastaa akkareita. Aku Ankan tilaus tulee, mutta ostaa itse pokkareita ja toivoo aina lahjaksi pokkareita ja kovakantisia Aku Ankkoja.
Tykkää myös pelata. Jos tiedät pojalla olevan pelikonsolin, niin osta siihen suosittu peli. Saa sitten vaihdettua, jos on väärä. Mieluummin pelikaupasta ettei äiti osta silläkin rahalla ruokaa.
Jos harrastaa jotain, niin siihen liittyvää voi ostaa.
Paras olisi lähettää tekstari lapselle tai soittaa ja sanoa, että haluat ostaa hänelle jotain, et aio antaa rahaa ja kysyt mitä hän haluaa.
Munkin samanikäinen poika toivoo rahaa. Ei säästä mihinkään erikoiseen, mutta toista sataa on tallessa. Välillä puhuu että haluaa ostaa itselleen uuden pelikonsolin tai puhelimen mutta on niin pihi että päättää ensin säästää lisää ettei kaikki rahat mene :). Mutta vieraamman on tosiaan vaikea ostaa hänelle mitään mistä hän ilahtuisi.
Myös mun kummipojalla 13v on rahatoive. Hänelle ostin kuulapeli-setin ( http://verkkokauppa.oppijailo.fi/kuulapelit-tekemiskortit/546333/dp?k=3… ) ja teippaan vielä 20e sen kanteen.
kuulapeliä pelattu tooooosi pienenä. Taitaa kuulua harvan 12-vuotiaan toiveisiin.
Meillä 12v ja 14v ottavat juuri tuon pelin mökille mukaan ja pelaavat sen pelejä ihan innolla. Sehän on tarkkuuslaji.
leffalippuja
lahjakortti Heseen
lahjakortti Stadiumiin tai Intersportiin
lahjakortit Game Stopiin
uusin Batman leffa dvd