Mitä mieltä työvoiraviraviranomaisesta joka tekee päätökset
vain ennakkoluulojen perusteelle? Eli karenssi, koska ollut pitkään työttoömänä. Haastattelun tulos, siis se että ei ole valittu, niin syy on hakijassa?
Kommentit (4)
Ensiksi tehdään selvityspyyntö, jossa annetaan mahdollisuus selittää oma näkökulmansa asiaan ja sitten tehdään käytettävissä olevan tiedon pohjalta päätös mahdollisesta karenssista. Ja karenssilausunnostakin voi sitten valittaa eteenpäin, jos tuntuu, että se on määrätty ihan mielivaltaisesti. Jos sitten kuvittelee muutoksenhakulautakunnankin tekevän päätöksensä tämän saman ennakkoluulon perusteella, voi ryhtyä käärimään foliota pään ympärille... (Siis virheellisiä päätöksiä voi tulla ja arkijärjen mukaan epäreiluja, mutta kyllä niihin viimeistään siinä vaiheessa on niin kylmät asiaperusteet, ettei ennakkoluuloja tms. parane syytellä.)
Ei karenssia tule siksi, että on ollut pitkään työttömänä vaan siksi, että ei ole työmarkkinoitten käytettävissä.
Siitä sopii sitten keskustella, miksi on työttömänä niin pitkään, eli eikö todellakaan voi/halua/välitä/viitsi/pysty ottamaan työpaikkaa vastaan, vai eikö enää kelpaa mihinkään. Viimeksimainittu ei ole karenssin syy, edelliset voivat ollakin.
Ei voi tehdä päätöstä ennakkoluulojen perusteella. Päätös pitää voida perustella lain mukaan ja se laki pitää pystyä asiakkaallekin kertomaan. Jos päätös on sulle lähetetty, niin siinä lukee pykälät, joiden perusteella karenssi on määrätty.
Jos työpaikkahaastattelussakäyttäytyymitenkin sillä taalla, että tekee selväksi ettei ole kiinnostunut eikä halukas lähtemään töihin, niin karenssiahan siitä määrätään. Ihan sama, mikä asiakas on pitkäaikais- tai lyhytaikaistyötön.
Ei kait siinä muuta sen kummempaa.
En ole koskaan tajunnut ihmisiä, jotka yrittää työpaikkahaastattelussa tehdä kaikki maholliset vinkit, ettei vaan valittaisi paikkaan.