Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi Suomessa voi ns. "varata" itselleen opiskelupaikan opiskelematta päivääkään?

Vierailija
05.12.2012 |

Eli pääsee yliopistoon A opiskelemaan ainetta B, kirjautuu opiskelijaksi, saa kaikki opiskelijaedut ja sitten päättääkin olla käymättä koko ensimmäisenä vuotena yhtään kurssia, koska haluaakin vielä yrittää seuraavana vuonna päästä yliopistoon C. Jos ei sitten saakaan paikkaa paikassa C, voi opiskelut yliopistossa A aloittaa sitten vuoden päästäkin, joten siitä ei ole mitään haittaa, ettei ensimmäisenä vuotena ole yhtään suorituksia.



Miten helvetissä tällainen on mahdollista? Ns. varataan itselleen opiskelupaikka koulutuksessa, jota ei kuitenkaan välttämättä ikinä sitten käydäkään. Ja joku motivoitunut, mutta esim. varasijalla 1 oleva saa jäädä nuolemaan näppejään koko vuodeksi.



Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
05.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko kuullut opintopisteiden seurantajärjestelmästä ja passiivirekisteristä? Ne ovat kyllä nykyisin käytössä.

Vierailija
2/3 |
05.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

korkeakoulu laski joskus yliopistolle aiheutuvat kulut opiskelijoista, jotka eivät tee siellä mitään. Vuosikustannus oli noin viisi euroa. Eli eipä tuosta ole haittaakaan. Ei siellä luentosalista oikeasti varata paikkoja sillä perusteella, kuinka monta on kirjoilla, kyllä passiiviset opiskelijat on otettu laskelmissa huomioon, joten ei siellä oikeasti mitään paikkaa jää käyttämättä. Ainakaan yliopistoissa suurimmassa osassa tiedekuntia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
05.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opiskelijaetuuksia saa, kun on maksanut (yli)oppilaskunnan jäsenmaksun. Jäsenmaksua voi maksaa niin kauan kun on opiskelijana eli nauttia niistä opiskelijaetuuksista (terveydenhoito ja ateriatuki, ynnä muita alennuksia nyt ainakin), ja opiskelijana saa olla (yliopistossa) yleensä seitsemän vuotta, ennen kuin menettää opinto-oikeutensa.



Mutta tosiaan opintotukia ei saa ollessa opiskelijana ilman opintosuorituksia (ja jos siinä "turhaan" vastaanotetussa opiskelupaikassa suorittaakin opintoja, joita ei saa hyödynnettyä siinä koulutusohjelmassa johon aikoo seuraavaksi hakea, kuluttaa opintotukikuukausiaan taas sitten siitä seuravaasta tutkinnosta), eikä myöskään silloin voi olla esim. työttömänä työnhakijana. Ei minusta ainakaan mitään järkeä olla yliopistossa kirjoilla ilman tukia, jos samaan aikaan voisi olla työttömyystuella.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme yhdeksän