Testing: muistatteko vielä Jarna Kuivan?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jarna_Kuiva
Jarna Kuiva
Jarna Kuiva on Pirkka-Pekka Peteliuksen luoma ja esittämä sketsihahmo, joka tuli tunnetuksi radion Yömyöhä-ohjelmista. Jarnan tunnettu hokema on "Se on kyllä hyvä...!". Petelius kertoo Toopelivisio-kirjassa, että hän kehitti Jarnan eräästä Mutapainin ystävät -viihdesarjan sketsistä, missä eräs hahmo kertoi Jarnasta ja hänen edesottamuksistaan. Sitten siitä hahmosta, joka kertoi Jarnasta, kehittyi myöhemmin itse Jarna Kuiva. Hahmo esiintyi myös television puolella sketsisarjoissa Hei hulinaa ja Hui helinää.
[muokkaa]Jarnan luonne
Jarna on ongelmanuori, jonka keskeinen elämäntehtävä on siirtyä paikasta toiseen viritetyn mopon maksiminopeudella. Jarna on yleensä ilkeä kaikkia muita kohtaan, varsinkin Pedro Hietasta, jota hän siaksi ja karvanaamaksi tapasi sanoa. Jarna haukkuu sumeilemattomasti ketä tahansa ja monissa Yömyöhissä hän tapasi heittää jonkun sarjan vieraista ulos studiosta.
[muokkaa]Jarnan perhe
Ensimmäisessä Yömyöhässä Jarna sanoo äitinsä nimen olevan Vilma, vaikka myöhemmin se on aina ollut Jaana. Jarnan suku on valtava, ja Jarnalla on yhteensä 35 sisarta, joiden kaikkien nimi alkaa J-kirjaimella "paitsi se yksi joka alkaa M-kirjaimella", kuten Jarna itse Yömyöhässä totesi. Jarnalla on kotona myös sirmakkaa soittava sika, jonka nimi on Pedro, ja karvanaamainen kissa.
[muokkaa]Jarnan bändi
Jarna soittaa myös bändissä 200 grammaa metvurstia, jonka hän on perustanut sukunsa kanssa. Jarna soittaa siinä metvurstin siivuja.
Kommentit (13)
Kadehtiko tämä sketsihahmokin jotain Bundgaardin kenkiä?
Minulla on vanhoja Yömyöhiä jossain kaseteilla, mutta ei ole kasettidekki enää käyttökunnossa. No, saa niitä nykyään jo CD:lläkin. 80-luvun lopulla Jarna oli parhaimmillaan.
Onko tänään puhuttu Jarna Kuivasta?
vuoden sketsihahmo? en enää muista
Onkos Jarna Kuivan osalta mitään uutta tänään?
on se, että mitään todisteita käydyistä keskusteluista ei löydy. Paitsi tietysti haulla ja googlettamalla.
on se, että mitään todisteita käydyistä keskusteluista ei löydy. Paitsi tietysti haulla ja googlettamalla.
Yksi ketju sai olla elossa niin kauan, kun siellä joku jaksoi häntä puolustaa. Sitten, kun puolustaminen loppui, alkoi sensuuri.
Eikä muuten ole mitenkään kuiva... Nihkeä ja ilkeämielinen kylläkin!
"Eikö poliisi anna sinulle sakkoja?"
"Ei ne saa kiinni!"
Se on kyllä hyvä!