Lähivanhempi ruikuttaa koko ajan lastenhoitoapua vaikka itse halusi lähiksi.
tiettyyn pisteeseen asti autan, sitten lähden oikeuteen lasten asumispaikan muutoksesta.
Kommentit (6)
No eikö se ole vaan sun etu, että näet lapsiasi enemmän? Vai elareitako hingut?
osallistumaan lähivanhemman talouden arkeen.
Miehen ex vaatimalla vaati jopa yksinhuoltajuuden, jonka sitten saikin aikanaan. Jossain vaiheessa alkoi tyrkyttää lapsia meille kahdeksi yöksi viikonlopussa (sopimuksessa luki 1 yö), sitten kolmeksi yöksi. Tähän suostuttiin, koska silloisessa elämäntilanteessa se sopi meille molemmille. Jokin aika sitten tilanne muuttui ja alettiin noudattaa uudistetun sopimuksen mukaista pe-su-järjestelyä, josta eksä on ehtinyt vinkua jo monet kerrat. Yrittää selittää tätä lasten parhaalla, mutta oikeasti haluaa vain vapaata.
En tosin yhtään ihmettele, lapset ovat tosi rasittavassa iässä ja ihan kasvatusta vailla. Silti pitää jatkaa yh:na, että varmasti saa kaikki tuet... Hoitoonkaan ei voi lapsia laittaa vaikka kummastakaan ei saa edes kotihoidontukea enää. Hohhoijaa!
Tähän suostuttiin, koska silloisessa elämäntilanteessa se sopi meille molemmille.
lasten tapaaminen. Sitä jotenkin kuvittelis että aikuiset järkkäis sen elämäntilanteensa sellaiseksi että lapset siihen mahtuu, jopa kohtuullisen vaivattomasti, mutta näköjään monen ajattelu on että lapset voi tulla jos se aikuisille sattuu sopimaan.
idioottivanhempien kiistakapulana