Lue keskustelun säännöt.
Saako vilkkaasta ja voimakastahtoisesta lapsesta kauniisti käyttäytyvää?
Kommentit (3)
Moni voimakastaitoinen harvemmin muuttuuu piiloaggressiiviseksi ja marttyyriksi tai koullaantuu joakaisesta pikkuasiasta, jonka joku toinen ehkä vahingossa, väsyneenä tai omaa tyhmyyttään sanoo. anteeksiantavainen luonne on myös kaunista käytöstä.
Vilkas ottaa myös varmasti kontaksita muihin, myöhemmin voi kysellä kuulumisia ja tervehtiä, mikä voi ujolta, hiljaisesti käyttäytyvältä jäädä kokonaan tekemättä.
Jokaisella temperamentilla on ne omat heikot kohtansa ja toisaalta ne omat vahvuutensa ihmisyyden pelisääntöjen suhteen.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Meillä on sellainen. Ykkösasia on kohdella lasta kauniisti, siitähän se parhaiten oppii. Vaikka olisi voimakastahtoinen lapsi, ei pidä antaa periksi säännöistä ja sovitut asiat on pidettävä. Vilkkaushan ei tee huonokäytöksiseksi, jos saa purkaa energiaansa riittävästi ja kykenee ymmärtämään yhteiselämän säännöt.