Mitä olet mieltä AARIKAN koruista?
Kommentit (22)
joten itselläni en tykkää, muilla kyllä kivoja. Tietyn tyyppisille ihmisille ne sopii hyvin.
Ei pahalla, mutta tämä on ennakkoluuloni..
Välillä en tykännyt yhtään, mutta nyt olen löytänyt ne uudelleen. En ole lto, lessu tms, vaan ihan normi virkanainen.
mulla on niitä joitakin. Tykkään jotenkin puukoruista.
pitänyt niistä. Kuuluu samaan sarjaan kuin Artekin huonekalut mun mielestäni
Käytän joitakin niitä malleja joskus kesäisin rannalla tai pikinikillä tms. kesähengailussa.
Mutta muuten niitä käyttävät lähituttavapiirissäni sellaiset hyväntuuliset, yli 50-v. tantat. Sekä ne, jotka pukeutuu iloisenvärisiin kaapuihin että ne, joilla asut on mustaa ja harmaata ja se Aarikan koru on sitten väriläiskänä.
Koska itse näen niitä pääasiassa hassahtaneiden täti-ihmisten yllä (joista monet tosiaan opeja), niin en miellä niitä oikein itselle sopiviksi.
Ennemmin kuitenkin rehti, aito puukoru kuin jotain halpiskemssukoruja, jotka on muka olevinaan kultaa tai hopeaa.
Tulee myöhässä tää kommentti, paljon myöhässä kun eletään jo uutta vuosikymmentäkin, mutta näin Aarikan ystävänä tahdoin nyt kommentoida. Itselläni on jotain 6 paria Aarikan korvakoruja ja 2 kaulakorua. 5 paria on sellaisia, joista neljää olen käyttänyt melko aktiivisesti, yhdet tulee käyttöön kunhan ensin kiristän vähän koukkuja ettei koristeet putoa niistä. Tukkään enemmän Aarikan 1960-1990 -lukujen koruista kuin uudemmasta. Uudemmassa tuotannossa on ollut ja on joitakin koruja joista pidän.
Mitä tulee siihen, että keskustelupalstoilla monesti jotkut sanoo, että puu-ja huopakorut on yleensä 50-vuotiaiden ja sitä vanhempien naisten koruja ja/tai sellaisten, jotka pukeutuu tosi värikkäästi tyyliin Gudrun Sjöden tai Maikki Harjanne tai tosi graafisesti tyyliin Vuokko Nurmesniemi tai kuuluvat niinsanottuun päiväkotitätityyliin, niin Aarikan puukorut ja ylipäätään erilaiset puukorit ja myös ne huopa sopivat minkä ikäiselle tahansa, riippuu vain minkä mallisen ja värisen korun valitsee ja se että onko se omiin mittasuhteisiin sopiva. Turha on parjata puu-ja huopakoruja, varsinkin jos ne ovat ajatonta käsityötä. Itse en parjaisi edes H&M:n tai Glitterin koruja, mutta mieluummin kuitenkin käytän niiden sijasta vaikka sitä Aarikkaa, joka kuitenkin on Suomalaista käsityötä ja designiä, vaikka ei kovin kallista.
En ole koskaan tykännyt, RUMIA ja aivan uskomattoman ankea muotoilu. Hinta kyllä on liian kallis. En koskaan käytä puukoruja, liian arkisia makuuni.
Kahdeksan vuotta vanha ketju. Ihmettelinkin, että vieläkö niitä joku harrastaa.
Sellainen kaula'koru' jossa on isoja puuhelmiä ei sovi oikein kellekään. Jotain kivoja korviksia Aarikalla kyllä on,
En tykkää. Tavallisia puuhelmiä pistetty kaulakoruun tai korviksiin roikkumaan. JOkainen tumpelokin osaisi tehdä tuollaisia itse. Aivan ylihinnoiteltuja lisäksi. Minusta suomalaisten korumaku(kin) on outo, ne on joko näitä puupalloja tai sitten kultasepän liikkeestä ostettuja perus hopea- ja kultakoruja. Korkeintaan jotain Kalevalaa voi olla. Minä tykkään uniikeista koruista ja ostan ne aina käsityöläisiltä, joko jostain myyjäisistä tai vastaavista tai sitten tilaan etsystä. En missään tapauksessa halua, että mulla on samanlaisia koruja kuin muillakin.
Mä olen aina tykännyt puukoruista. Ja joitakin Aarikan koruja mulla onkin arkikoruina. Esim. ne vähän pienemmät puuhelmet on just kivoja. Isoista puuhelmistä en tykkää mutta ne pienemmät on kivoja.
Puu on myös siitä kiva materiaali, että se ei tunnu iholla kylmälle kuten metallikorut.
Niin ja en ole lto, opettaja enkä Gudrun Sjöden-tyylinen muutenkaan. Tyylini on enemmänkin Audrey Hepburn-tyylinen.
Aarikka voisi tulla nykyaikaan ja palkata uuden suunnittelijan. Itse suosin uunikkeja koruja, joita ei tule vastaan. Ostan ulkomailta käsintehtyjä koruja.
Tehdään pelastusarmeijan ym paikkojen kuntouttavissa työpajoissa 9e päivä. Ei siis mitään ihme valmistustaitoja vaadi. Guuglasin uteliaisuuttani.
Vierailija kirjoitti:
Tehdään pelastusarmeijan ym paikkojen kuntouttavissa työpajoissa 9e päivä. Ei siis mitään ihme valmistustaitoja vaadi. Guuglasin uteliaisuuttani.
Siltä ne näyttääkin, mutta miten ihmeessä ovat sitten niin kalliita?
Sopii semmoiselle oikein boheemille rastatukka luonnonlääkintä hörhölle..
Suunnittelun taso on laskenut hurjasti, joten osa on todella kuraa.
Tykkään kovasti. Suomalaista arkidesigniä parhaimmillaan. Erityisesti Kaija Aarikan koruissa on sitä jotakin.
arkikoruina tosi kivoja