Vauva 10kk, voiko tää kuitenkin olla synnytyksen jälkeistä masennusta?
Joinakin päivinä en jaksa tehdä kotitöitä lainkaan ja vauvan hoitaminen tuntuu tosi rankalta. Joudun pakottamaan itseni leikkimään ja seurustelemaan lapsen kanssa. Haluisin vaan olla omissa oloissani, kattoo elokuvia tai pyörii netissä JA NUKKUA. Kestän vauvan itkua tosi huonosti ja pinna alkaa kiristyä herkästi, jos ei hommat suju. Mut hän ei onneks turhasta yleensä valita, vaan on varsinainen päivänpaiste. Välillä tuntuu siltä, et oon kadottanu itteni ja ettei miusta oo tähän. Toisina päivinä oon taas tosi tarmokas ja jaksan siivoilla ja laittaa ruokaa ja lapsen kanssa on mukava touhuilla. Välillä tunnen oloni tosi onnelliseks. Muutenkin asiat on silleen hyvin: parisuhde on hyvä, toimeentulo turvattu, sosiaalinen verkosto hyvä, saadaan hoitoapua tarvittaessa, lapsi on terve ja kasvaa ja kehittyy hienosti. Et mitään järjellistä syytä en alakulolleni ja pinnan kiristymiselle oo löytäny. Tietty huonosti nukutut yöt vaikuttaa mielialaan kans, mut voiks ne vaikuttaa näin paljon?
Kommentit (8)
mulla ei se masennus parantunut kuin vasta palattuani takaisin työelämään lapsen ollessa 1-vuotias. Vasta jälkeenpäin tajusin toisen lapsen saadessani olleen masentunut esikoisen ensimmäisen vuoden ajan.
Toki tämä vuodenaika ja univajekin vaikuttavat jaksamiseen, mutta voi ihan yhtä hyvin olla masennusta.
varsinkin jos on eka lapsi kyseessä. Mutta mielestäni et kuulosta masentuneelta. Jaksat joinakin päivinä paljonkin, toki voi olla kyseessä lievä masennus. Oma diagnoosini on, katkaiskaa netti. Et tarvitse sitä, netin käyttö flegmatisoi ja saa sinut ärtyneeksi, jäät ärsyttäviin keskusteluihin joihin koukutut, ongelmasi on etenkin facebook. terv selvännäkijä eve
kuulostaasiltä että voisi olla synnytyksen jälkeistä masennusta. Voisiko miehesi hoitaa lasta joku viikonloppuaamu niin että saat nukkua univelkoja pois. Ja voisitko neuvolassa kysyä tarvitsisitkö lääkärin apua, eli lääkäri arvioisi onko kyseessä ihan depressio, johon tarvitset mahdollisesti hoitoa.
Lohdutuksena voin sanoa että yleensä tuossa iässä yöheräilyt jää vauvalta pois, ja saat iltaisin omaa aikaa, kun pikkuinen alkaa mennä aikaisin nukkumaan.
Oon yrittäny vähentää imettämistä ja maitomäärätkin tuntuu pienentyneen. Oon ollu yleensäkin herkkä hormonitoiminnalle. Onko kokemuksia, miten nopeesti hormonit tasottuu imetyksen loputtua?
synnytyksen jälkeiseen masennukseen, kun kerran välillä olet pirteä ja aikaansaapa. Netin katkaisu voisi olla todellakin hyvä ratkaisu ongelmaasi, sekä hakeutuminen muiden ihmisten seuraan kodin ulkopuolelle. Lähinnä tuo kuulostaa tympääntymiseltä elämäntilanteeseen.
t. oikeasti synnytyksen jälkeisen masennuksen läpikäynyt.
Tai huonoina päivinä voi ollakin. En välttämättä käy netissä joka päivä, jos on muuta puuhaa. Tapaan ihmisiäkin, mut huonoina päivinä en jaksa lähtee mihinkään, ellen oo sopinu jo aikasemmin. Mietinkin, et eiks masentuneena pitäis olla masentunu koko ajan.
imetyksen lopettamisen yhteydessä, jotenkin hormonitasojen muuttuessa. Voisko siitä olla kyse?