Koiraihmisiä paikalla?
Onko teidän mielestä rodunjalostus ollut oikein?
Kommentit (11)
Rotujen jalostus on parhaimmillaan sitä, kun asiaansa perehtyneet ihmiset yhdistävät terveitä ja ns. kunnollisia koiria, sukuhistoriat ja terveystierdot huomioiden rodun ominaisuudet.
Toiset rodut, kuten vaikka lyttykuonoiset, tai spanielit, taas ovat kovin sairaita, tällä hetkellä rodun sisällä on aivan liikaa perinnöllisiä sairauksia, ja rotuominaisuuksien tuomia vaivoja. Lyttykuonoiset eivät oysty hengittämään kunnolla, matalilla koirilla on selkäongelmia, toisilla silmissä vikaa, lonkissa, ihosairauksia...
Osa ongelmaa on tietysti se, että koiria jalostetaan näyttelyihin. Silloin ominaisuuksien pitää olla vain ulkonäöllisesti näyttäviä. Aina paksumpi ja isompi turkki on todella epäkäytännöllinen kuumalla tai kurakeleillä.
mutta ei silloin, kun koiran terveyden kustannuksella. Söpöys tai muu ulkonäöllinen seikka ei saa olla jalostukselle syy, jos se aiheuttaa sairauksia koirille.
Eihän tuota voi edes kysyä noin! Näkee jo kysymyksen asettelusta, ettet ole perehtynyt aiheeseen.
Aloitetaanko tuhatluvulta vai jonkin tietyn rodunjalostuksesta! Mietipä, kun on vaikkapa arktisia pystykorvia, metsästyskoiria(jäljestäviä, ajavia, noutavia), paimenkoiria, laumanvartijoita, vinttikoiria ja sitten ihan pelkästään syli/seurakoiria!
VASTAUS: Karkeasti ja pääsääntöisesti KYLLÄ!
On rotuja, joiden kohdalla se on mennyt täysin metsään, mutta onneksi paljon enemmän on rotuja, jossa se on onnistunut loistavasti.
mutta siinä on menty aivan liian pitkälle. Sellainen sisäsiittoisuus, mihin se on johtanut, on pelkästään huono asia.
Järkyttävintä mielestäni on se, että jalostetaan ominaisuuksia, jotka tekevät koiran olon vaikeammaksi, esimerkiksi lyttynokkaisuus.
Ongelma on tullut siitä, että kun rotumääritelmässä sanotaan vaikka "lyhyt kuono", sitä on tulkittu niin, että kuonon pitää olla "mahdollisimman lyhyt", eli jalostuksella se aina vain lyhenee lisää ja lopulta koiralla ei henki kulje.
Minusta rodunjalostus sinänsä on oikein, mutta siinä on osin menty liiallisuuksiin, kun on tehty liian tiukkaa sukusiitosta ja haluttu epäterveitä rakenteellisiä piirteitä.
alkujaan ihan ok, että on saatu eri tehtäviin sopivia koiria, mutta silloin ei vielä niin takerruttu pikkuseikkoihin ja monen näköiset ja oloiset koirat kelpasivat "rotuun".
Nykyään on melkein kaikki pilalla ja tehty väärin, ja on siis ollut jo useita vuosikymmeniä. Koirien terveys pilattu, takerrutaan naurettaviin yksityiskohtiin kuten siihen ovatko korvat oikealla tavalla pystyssä tai puolilurpassa vaiko ei.
kyllä. Sen enempää erittelemättä.
Jotkut koirarodut kärsivät jatkuvista kivuista, hengitysvaikeuksista.... Ja vain sen takia, että ihminen on halunnut jonkun tietyn piirteen koiralle.
Miten voi olla hyväksyttävää, että joku toinen saa päättää, että jonkun toisen kuuluu kärsiä koko elämänsä?
Joitain piiperoita huolestuttaa aina eläinten oikeudet. Koira-poloiset, ja hyi kamala jalostusjärjestelmä!