Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millainen lämpöpussi rattaisiin yli 1 vuotiaalle? Ulkona nukkumiseen Emmaljunga rattaisiin..

Vierailija
13.11.2012 |

Nyt kaipaan vinkkejä. Meillä käytössä Emmaljungan citycross rattaat. Kantokassi(guadrolift) ei ole enää käytössä vaan olemme muokanneet siitä lämpöpussin. Nyt alkaa olemaan ahdasta. Tyttö siis 1v 2kk. Ajattelin jos ottaisin kantokassista tehdyn lämpöpussin pois ja ostaisin jonkun isomman, lämpöisemmän pussin. Mikä olisi hyvä, lämmin ja TILAVA lämpöpussi ulkona nukkumiseen? Tyttö nukkuu niin hyvin ulkona päikkärit, että olisi hyvä jos pystyisin nukuttamaan hänet mahd pitkään ulkona.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
13.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että pohjalla oli lampaantalja jonka reunat nousivat rattaiden sivustoille niin, että kun lapsen laittoi toppapuvussaan ensin makuupussiin, ja makuupussin sinne lampaantaljan päälle, sai ne taljan reunat käännettyä vielä siihen makuupussin päälle osittain. Sitten vaan se mikälie jalkasuojus siihen päälle niin sitoi paketin. Kovilla pakkasilla laitoin vielä viltin siihen makuupussin ja taljan päälle. Tällä kompleksilla meillä vedettiin 3h päikkäreitä 30 asteen pakkasellakin :)

(rattaisssa oli kuomu, jonka päälle heitin kovilla pakkasilla viltin, jolloin hengitysilma lämmitti sisäilman jopa plussalle)

Vierailija
2/6 |
13.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä kyllä laittaisin tuon ikäiselle lampaantaljan alle ja peiton päälle. En tunkisi enää mihinkään pussiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
13.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja meilläkin Emmaljungan citycrossit ja muksu 1v 1kk



Hyvin sopii pussukassa nukkumaan. Kovemmilla pakkasilla laitan sitten lampaantaljan pussukan alle ja vilttiä+jalkapeiton.



http://verkkokauppa.babystyle.fi/products/view/3240/rp

Vierailija
4/6 |
13.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kanssa 1v lapsi ja emmaljungat:D nyt oon vielå käyttänyt sitä emmaljungan lämpöpussia kun ei oo pakkasta ollut kunnolla, sinne mahtuu äp-makuupussi myös sisälle. Talveksi ostin Eisbärchen(?) Merkkisen kunnon toppapussukan mitä on tosi lämmin. Sen on reilu 1m pituinen ja hyvin mahtuu tyttö sinne topattunakin. Se maksoi n.45e ja niitä on nettikaupoissa, cittarissa, lastentarvike liikkeissä. Suosittelen!

Vierailija
5/6 |
13.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä kyllä laittaisin tuon ikäiselle lampaantaljan alle ja peiton päälle. En tunkisi enää mihinkään pussiin.

...telttaretkille lampaantaljan ja filtin kanssa?

Jos vauvojen lämpöpussit on pieniä, niin sitten partio-/urheilu-/retkeilykauppaan ostamaan lapsen makuupussi.

Vierailija
6/6 |
13.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitä minäkin suosittelen. Osta se pidempi, menee varmasti vielä isompanakin.. Meillä nyt pulkassa välillä isommalla. Tuulenpitävä kangas tekee siitä superlämpimän. Testattu pakkasessa, kun asumme täällä, missä nytkin ma on valkoinen ;)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi kolme