Miten muistatte lapsenne kummeja Jouluna?
Ostatteko jonkun lahjan kummilapseltanne vai muistatteko mitenkään?
Kommentit (7)
Eli kummit saavat Joulumuistamisen meidän koko perheeltä. Olen siis samaa mieltä, että lapsi ei ole velvollinen ostamaan kummeille mtn. Toisen lapsen kummien kanssa sovimme niin (me olemme heidän lapsensa kummeja), että ostamme vain kaikille lapsille, emme enää aikuisille.
ap
ja jos lapsi osaa kirjoittaa, niin ainakin omakätinen nimmari olisi kiva. Ja sitten kiitokset siitä lahjasta. Edes sen verran, ettei tarvi arvella, että meniköhän se perille, jos postissa laittaa.
ja jos lapsi osaa kirjoittaa, niin ainakin omakätinen nimmari olisi kiva. Ja sitten kiitokset siitä lahjasta. Edes sen verran, ettei tarvi arvella, että meniköhän se perille, jos postissa laittaa.
Minulla on sellaisia tuttuja, jotka eivät osaa kiittää. Toki nyt koko aikaa ei tarvi kiitellä, mutta edes joskus :D Joskus tuntuu, että kummien odotetaan muistavan kummilastaan satojen eurojen edestä ,mutta edes kiitosta ei tule. Omalle kohdalleni ei tokikaan näin ole, mutta itse opetan lapsilleni käytöstavat.
ap
Lapsen muut kummit eivät pidä yhteyttä, jos pitävät, niin ihan harvakseltaan. Muut kummit ovat minun ikäisiä, mutta sylikummi minua jokusen vuoden vanhempi, hänellä on myös perhe ja on paras ystäväni. Nämä minun ikäiset kummit sitten juoksevatkin joka viikonloppu kapakoissa, eikä muisteta kummilasta ollenkaan. Joten en näe velvollisuutena mitenkään, että lapsi muistaisi näitä muita kummeja, kun heistä kuuluu hyvällä lykyllä 2 kertaa vuodessa.
Sylikummille ajattelin tehdä lapsen kanssa taikataikinasta lapsen kämmenenjäljen, sekä maalata siihen vuosiluvun ja nimen. Toki myös mukaan lähtee uusin päiväkotikuva sekä jotain pientä vielä sitten minulta :) Ja joulukortin totta kai lähetämme. Sitten muistamme perheenä heitä ja ostamme lapsille myös joululahjat. Olemme siis todella läheisiä ja kun soitamme, puhelut kestävät minimissäänkin sen 60 minuuttia :D Välimatkaa on, joten harvoin näemme, sitä tiuhemmin pidämme puhelimella yhteyttä, sekä muuten netissä :)
Jos kiinnostaa, niin käy lukemassa "aihe vapaa"-osiosta oman vuodatukseni siitä, miltä tuntuu olla ahneen ihmisen lapsen kummi ja saada takaisin ei mitään. Otsikko "ahne ja pihi ystävä"
jollain pikkujutulla, tyypillisesti joku kynttilät ja servetit tai jouluisia herkkuja tai joulukukka tms.
Miehen puolelta on yksi kummi, ja hänelle en osta mitään yleensä, koska hänkään ei kauhean paljon panosta kummilapsensa muistamiseen, on jo vanhempi mies.
En kyllä ajattele että lapsi olisi jotenkin velvoitettu lahjomaan kummiaan, sen takia että tämä on hänen kumminsa. Mielestäni se on päinvastoin, kummin kuuluu muistaa lasta jotenkin.