Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tuleva " työvoimapula" ja Suomen pakkomielle hankkia tulevaisuuden työntekijät ulkomailta.

Vierailija
01.12.2005 |

Laittaa vähän miettimään, että miksi niitä satoja tuhansia jo Suomessa olevia työttömiä ei voida esim. uudelleen kouluttaa kyseisiin työvoimapulapaikkoihin. Olisihan tässä aikaa, kun ei se pula vielä ole ajankohtainen. Liekö vain lopulta tarkoitus saada halpatyövoimaa.



Mitä mieltä olette asiasta?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
01.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

On sen halpuus. Ihan oikeasti, katsokaa Saksan ja Ranskan malli tässä asiassa viimeisen 60 vuoden ajalta. Gastarbeiter sisään vaan ja järkyttävään duuniin maan surkeimmalla palkalla, siitä se talousihme lähtee! Kehitys on jo käynnissä, eihän rakennuksillakaan miehet puhu nykyään juuri muuta kuin viroa.

Vierailija
2/9 |
01.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun suomalaisille ei kelpaa ne työtehtävät, joissa sitä pulaa on. Siis ei kelpaa palkkataso vissiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
01.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun suomalaisille ei kelpaa ne työtehtävät, joissa sitä pulaa on. Siis ei kelpaa palkkataso vissiin.

Mieti nyt vaikkapa sitä siivoojan duunia: rasittava työ, jossa kuitenkin naurettava tuntipalkka + vähän tunteja viikossa. Kuka ihme nykypäivän Suomessa menisi moiseen itsekidutukseen vapaaehtoisesti?

Ratkaisuni on seuraava: työntekijän käteen tulevan palkan osuutta on nostettava pienentämällä työntekijän sivukuluja. Toisin sanoen, pitää heikentää työntekijän oikeuksia, kuten irtisanomissuojaa, jotta ihmisiä saadaan yleensä palkattua ja palkat ovat kunnollisella tasolla. Tämä on nähdäkseni ainoa keino.

Vaihtoehtoisesti voimme rahdata tänne köyhien maiden hädänalaisia tekemään matalapalkkatyöt puolestamme. Gastarbeiterfrage all over again!

Vierailija
4/9 |
01.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Työvoimapula" oli ja meni. Ei sitä enää tule. Yritykset ja kunnat vaan lopettivat ne työpaikat sitä mukaa kun tekijä jäi eläkkeelle.

Ehkä olette huomanneet, ettei aiheesta enää julkisuudessa juuri puhuta, koska ei ole enää mitään tarvetta. Eikä ulkomailtakaan työntekijöitä tarvita kuin juurikin sen halpuuden vuoksi. Mutta kyllä nekin äkkiä hokaa, ettei niillä palkoilla täällä eletä.

Vierailija
5/9 |
01.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

onhan ne sen jo hoksannut. Siksi sieltä ei tulekkaan työhaluisia vaan niitä jotka haluavat nauttia meidän kuuluisasta vieraanvaraisuudesta ja suvaitsevaisuudesta. Somalit nyt ensiksi tulee mieleen.

Vierailija
6/9 |
01.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei kaikki työttömät halua, pääse tai ole soveliaita terveydenhoitoon.



Ongelma, jota ette tajua on tämä: huoltosuhde muuttuu.



eli 20-30% ihmisistä hoitaa ja elättää lapset, työttömät, vanhukset joita on se 70-80% suomalaisista.

Suuret ikäluokat ei ole vielä edes kunnolla kotihoidon asiakkaina.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
01.06.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

näin Merkel Gastarbeitereista:







Työttömiä 200 000 ja tuo syntyvyyden laskukin tasaantuu eli "työvoimapula" on väliaiakainen.



Oikeasti pula on nettoveronmaksajista, ei siitä etteivätkö työt tule tehtyä vaan rahoituksesta. Näitä nettoveronmaksajia tuskin kukaan Afrikasta tullut on. Yksi vaihtoehto on eläkemaksujen korotus.

Vierailija
8/9 |
01.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen työtön ja aina, kun saan kieltävän vastauksen työpaikasta, niin kerrotaan, että hakijoita oli 200, 300 tai 400 henkilöä. Mietin, missä se työvoimapula oikein?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
01.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

osa työvoimapulasta johtuu siitä ettei tarpeeksi / oikein koulutettua työvoimaa ole saatavilla, mutta tämä on murto-osa ennustetusta " pulasta" . työnantajat voisivat ottaa vastuulleen kouluttaa osaavaa työvoimaa tarpeisiinsa eikä huudella mediassa valmiin perään.



en jaksa enään uskoa, että tulee sitä kaavailtua työvoimapulaa kun suuret ikäluokat jäävät eläkkeelle. ei ainakaan kaikille aloille.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi seitsemän