Rahat säästöön rahastoihin vai vapaaehtoiseen eläkevakuutukseen?
Valaiskaa mua te raha-asioista tietävät...
Mulla täällä hetkellä rahastoissa joitakin tuhansia euroja (perinnön jämät) ja kuukausittain menee vapaaeht. eläkevakuutukseen 50e. Ikää mulla 36v.
Nyt voisin lisätä tuota kuukausittaista säästösummaa 50 eurolla, mutta kannattaako suurentaa tuota eläkevakuutusta vai säästää rahastoihin? Ja miksi?
Kommentit (6)
löytänyt ainoana suomalaisena ehdoiltaan itsellesi hyvän ja pystyt näkemään tulevaisuuteen miten valtiovalta noihin säätää lakeja.
Eläkesäästämisssä et saa rahoja etukäteen mitenkään vaikka tilanne vaatisi. Rahastoista ja osakkeista saa rahat pois Millon vaan jos tulee pakottava tarve.
Onneksi sain rahani pois aikoinaan. Olisi mennyt kankkulan kaivoon nekin rahat.
En muista oliko ero, sairastuminen vai työttömyys syynä kun kaikki pasahtivat samaan aikaan. Tästä on nyt n. 10 vuotta.
Eläkevakuutuksistahan on todettu vaikka mitä. Huonoja sijoituksia.
tarvitset rahoja.
Itselläni on osakkeita.
T. se, joka pääsi eroon eläkevakuutuksesta
Eläkesäästämisssä et saa rahoja etukäteen mitenkään vaikka tilanne vaatisi. Rahastoista ja osakkeista saa rahat pois Millon vaan jos tulee pakottava tarve.
että tosiaan "nappikauppaahan" tää mun rahatouhu on, mutta ei sitä viitsis vähiään huonosti "sijoittaa"... =)
ap