Nolotti, mutta en kyllä voinut mitään muutakaan...
Menin sairaalaan synnyttämään. Synnytys oli alkanut lapsivesien menolla. Olin odotushuoeessa ja kätilö kutsui minut, jotta tarkastettaisiin onko synnytys todella alkanut, oliko se lapsivettä joka meni ym.
Nousin ylös tuolista kävelläksäni kätilön perässä tutkimuksiin. Lapsivettä alkoi valumaan reittäni pitkin ihan tulvana, kun aikaisemmin oli vain vähän ryöpsähdellyt siteeseen. Vauva siirtyi alemmaksi ja yhtäkkiä myös pissasin siihen lapsivesilätäkköön. Nolotti ja sanoin, että ei ole pelkkää lapsivettä. Yritin pidätellä kesken pissantulon, mutta ei auttanut. Muuten ei ollutkaan raskaudessa virtsan karkailua, joten tuntui kurjalta seistä siinä. Siivoojalle töitä ja se minua harmitti.
Kommentit (3)
Et voi edes arvata, montako kertaa synnytyksessä on virtsattu ja jopa ulostettu.
Normaaleja vartalon toimintoja, ei sen kummempaa :)
ap, sinä olit sairaalassa kun tuo tapahtui, ihan turhaan nolostuit! Moni nainen on varmasti ollut pahemmassa paikassa, kun noin on käynyt, ihan arkipäivää se on synnytyssairaalassa.
Eiköhän ne ole nähneet yhtä sun toista! Ja olisihan se siivooja joutunut tulemaan pyyhkimään ne pelkät lapsivedetkin.