Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Omakotilähiössä asuvat, annatteko kuusi vuotiaanne käydä

Vierailija
22.10.2012 |

yksikseen kaverilla lähistöllä?



Hommasin pojalle puhelimen, mutta jotenkin kuitenkin kauhistuttaa päästää lasta yksikseen liikkumaan. Samanikäiset kaverit tuntuvat saavan kulkea aika vapaasti täällä.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
22.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Musta tuntui että monet täällä kulki jo 4-5 -vuotiaina.. :O

Vierailija
2/4 |
22.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokainen liikenteessä liikkuja on vastuussa kulkemisestaan.



Meilläkin on kännykkä hankittu lapselle esikoulussa mutta ei se tarkoita että lapsi liikkuu tuolla jossain yksin. Korkeintaan on lapsella puhelin kaverilla ollessaan ja sitä voi käyttää kun soittaa vaikka hakemaan aikasemmin tai jos pitääkin tulla kotiin aikasemmin sekä sitten lapsi on saattanut olla kotona kauppareissun ajan ja voinut soittaa puhelimella minulle.



Mutta ei todellakaan missään lapsi liiku yksin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
22.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä on siis myös kolme kerrostaloa. Mutta siis.





Meillä 6v. saa yksin mennä ulkona. "Reviiri" on 400 metriä joka suuntaan. Täällä ei montaa alle kouluikäistä enää asu mutta samalla tavalla nuo muutkin menevät. Hakevat toisiaan leikkimään leikkipuistoon jne.



Kännyköitä ei ole vielä kelläkään mutta oma lapsi on ainakin hyvin totellut tähän asti, että aina pitää tulla ilmoittamaan, minne ollaan menossa jne.

Vierailija
4/4 |
22.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

on eskarissa arkipäivinä ja muuten kotona.

Ei ole koskaan ollut edes lähdössä yhtään mihinkään ilman vanhempiaan, ei uskalla, on tosi arka. Hyvä niin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi viisi