Mitä sellaista teillä on kotona, mitä kaikilla muillakin on?
Toisen ketjun innoittamana, tehdään katsaus, mitkä ovat ne sisustuselementit, jotka kaikilla on kodeissaan.
Mä aloitan: Lokki -valaisin. Ikean vitriini. Marimekkoa tekstiileissä.
Kommentit (8)
Kartio-laseja, räsymattoja, Muumi-mukeja ja -tekstiilejä.
Yksi, pieni, lahjaksi saatu mariskooli, unikko vahakangas ja on lahjaksi saatu pieni aalto maljakkokin. Hackmannin Carelia aterimet. Muuta ei tule äkkiä mieleen.
Mariskooleja, kivi-tuikkuja, savonia-aterimet, muumimukit, nukkamattoja, taulu-tv, ikean lack-hyllyjä. Tässä ehkä ne geneerisimmät.
En omista mitään edellä mainituista...
Ovatko niin yleisiä?
Niin monta eri Iittalan/Arabian/Hackmanin/Fiskarsin sarjaa että itseänikin vähän hävettää näin pitkälle menevä merkkiuskollisuus (en oikein edes harkitse muita merkkejä tällaisissa kodintuotteissa). Lautasia, laseja, aterimia, veitsiä, kattiloita, kulhoja, kukkavaaseja, kynttilätuikkuja, kaikkea.
Ikeaa on useampien mattojen verran, myös muutamia valaisimia ja säilytyskalusteita. Lastenhuoneessa Ikeaa on vaikka kuinka paljon: sängyt, verhot, pöydät jne.
mariskooleja, kivituikkuja, marimekon verhoja...