Työpaikat nuorille -ketjusta! Sanokaa nyt hemmetti perusteluja
miksi ihmeessä ihmisten pitäisi luovuttaa työpaikkansa joillekin tuntemattomille nuorille jos ovat nähneet vaivaa koulutuksensa ja työssäoppimisen eteen????
Miksi nuoret ovat arvokkaampia kuin 50-vuotiaat?
Perusteluja kiitos!
Kyselin jo siellä ketjussa, mutta ainuttakaan vastausta ei tullut.
Kommentit (6)
Niin kauan kun kuusikymppiset omivat työpaikat eikä uusia synny, meillä on kasa nuoria aikuisia työttöminä ja se vaikuttaa koko kansantalouteen. On aika nurinkurista, että vanhemmat ihmiset pitävät kynsin hampain kiinni työpaikasta sekä muista eduista ja sitten samaan aikaan nuorisotyöttömyys huitelee 20% tuolla puolen...tällä uudella sukupolvella ei tule koskaan olemaan samanlaisia eläkkeitäkään mitä nykyisillä suurilla ikäluokilla + näiden jälkeläisillä, eli lisää syitä päästää nuoret töihin.
Vai pitävät kynsin hampain kiinni työpaikastaan. Lähtisin riemusta kiljuen eläkkeelle jos vain pääsisin. Enhän voi heittäytyä työttömäksi sen takia, että joku nuori saisi työpaikan. Millä sitten itse eläisin. Soisin kyllä nuorille työpaikan, mutta omani on jaossa vasta 3 vuoden päästä. (Jos tähän nyt ketä palkataan)
Omalla alallani on käytännössä täystyöllisyys, joka tulee jatkumaan koska ensimmäinen suurempi erä on vasta tulossa eläkeikään. Poistumaa sitä kautta on siis ollut tähän asti tosi vähän ja kaikille silti töitä (joko julkisella sektorilla tai yksityisenä), vaikka koulutusmääriä on lisätty vuosien varrella jonkin verran. Pieni ala tämä toki on, mutta varmaan löytyy ammattia valitessa muitakin vastaavia hyvän työllisyyden aloja. Ohjatkaa nuoria harkitsemaan ammatinvalintaa myös työllistymisen näkökulmasta.
Olen siis hyvällä mielellä töissä kunnes eläkkeelle siirretään. alaa en tainnut vielä kertoa, puheterapeuttina toimin.
voi perustaa perheen jne.
No, joka toinen jää hoitoalalla pian eläkkeelle. Töitä riittää sitten.
perusteluthan nyt on aivan tarpeettomia ja yliarvostettuja!
:D
vaikka minäkin olen osittain sitä mieltä, että niin kauan, kuin on työttömyyttä paljon, ei pitäisi työuria ainakaan pidentää loppupäästä. Mutta tuollaistakaan ratkaisua en kyllä kannata, koska ei sitä kokemustakaan pidä romukoppaan heittää.
Järjestelmä vain on kokonaisuudessaan niin pahasti pielessä, eikä tunnelin päässä edes näy valoa.