Miten perheesi kestää sen, että käytettävissä olevat rahat pienenevät ensi vuonna?
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288506491821.html?pos=ok-nln
100e tai jopa useita satoja euroja vähemmän tulee palkansaajaperheisiin rahaa ensi vuonna tuon artikkelin mukaan.
Kommentit (19)
rakkaan harrastuksensa, juuri teini-iässä. En edes uskalla miettiä, mitä se aiheuttaa:(
ja ens vuonna taas saan äidiltäni sen mitä 3 vuoden välein verotta voi antaa eli 3999e.
Ehkä noi kompensoi vähän tulojen pienenemistä.
Ja ens kuussa on tulossa joku yleiskorotus palkkaan.
työttömyys kiinnostaa, ei paljoa kannata pienipalkkasta työtä enää tehdä. Taidan ruveta sossun elätiks.
Eli parissa perheessä pienenee tulot vielä rivakammin.
-lämmitämme entistä enemmän puulla, sähköpatterit pidetään vain varalla. Kilpailutimme sähkön uudestaan.
-kilpailutimme jätehuollon ja harvensimme tyhjennysvälejä. Tiukat ne on nyt, mutta riittävät.
-irtisanoin lehtitilaukset enkä tee uusia.
-lasten kasvu hidastuu, ei tarvitse uusia vaatteita niin usein. Korjaan ja paikkaan.
-lisään kirpparimyyntiä, kaikki ylimääräinen kiertoon.
-ruokakaupassa entistä tarkempaa. Luen alemainokset tarkkaan. Meillä onneksi cittari, prisma ja lidl ihan vierekkäin joten voin käydä kaikissa ja ostaa edullisimman.
Näillä konsteilla aiomme selvitä. Tulot tippuu kohta 500e kuukaudessa.
säästöön jää noin satanen kuussa. Asutaan vuokralla, joten kyllä se vuokrakin kasvaa säännöllisesti joka vuosi. Täytyy varmaan vähän kiristää jostain kohti vyötä.
Eli ei vaikuta meihin...sen sijaan työttömyysetuudet nousivat juuri satasella ja nythän on poistumassa puolison tulojen vaikutuskin.
ja mies sai omansa tehtävien vaihtumisen myötä jo puoli vuotta sitten. Vuokria nostettiin kaikissa kolmessa sijoitusasunnossa oikein kunnolla. Niinpä meidän tulot eivät pienene vaan pikemminkin kasvavat. Irtisanomisia on ollut sen verran paljon, että osinkoja tulee ensi keväänä ihan kivasti vielä.
kun nytkin rahat, jotka tienaan, menevät joka senttiä myöten tähän elämiseen.
kun nytkin rahat, jotka tienaan, menevät joka senttiä myöten tähän elämiseen.
mies, joka olisi lapsimyönteinen ja hyvin toimeentuleva...?
Itse olen pitänyt tavoitteena, että palkkaa pitää tulla vähintään pari satasta yli miesten keskiarvon: Silloin yleensä pärjää ihan ok, vaikka maailma ympärillä elää.
Meillä ainakin asuntolainan ensi vuoden korot on vain 50% tämänvuotisista (2% -> 1%), siitä tulee satasia kotiinpäin.
Mies on opettaja, ja tulot vaihtelee suuresti sen mukaan, kuinka paljon kursseja on. Nyt säästetään ja valinnaisia kursseja on vähennetty. Tänä vuonna miehen kuukausiopalkka tippui 500 e/kk.
Itse olen pitänyt tavoitteena, että palkkaa pitää tulla vähintään pari satasta yli miesten keskiarvon: Silloin yleensä pärjää ihan ok, vaikka maailma ympärillä elää.
Meillä ainakin asuntolainan ensi vuoden korot on vain 50% tämänvuotisista (2% -> 1%), siitä tulee satasia kotiinpäin.
Ja tammikuussa tulee henk kohtainen palkankorotus 300€/kk :)
Tuli sellanen kirjattua työsoppariin, kun vaihdoin alkuvuonna työpaikkaa. Kyllä sillä ainakin kiristyvät verot kuittaa.
Enempi harmittaa alati nousevat sähkölaskut, jätemaksut yms. mihin ei enää hirmusti pysty itse vaikuttamaan.
ei meinata selvitä nytkään.
Ollaan yritetty miettiä mistä voisi säästää mutta en enää keksi mitään.
...täsmälleen saman verran kuin vaikuttaisi vastaavan kokoinen tulojen lisäys, eli eipä juuri mitenkään näy arjessa eikä juhlassa.
Ehkä vähemmän jää rahaa säästöön.
Vaikka ei meidän nettotulot nytkään ole kuin ehkä 2300e/kk mutta siitäkin jää aina taskunpohjalle.
Asumme ulkomailla, juuri sopivaan aikaan....
Päinvastoin, alhainen korkotaso vaikuttaa meille vain positiivisesti Suomen kotimme osalta.
Asumme ulkomailla, juuri sopivaan aikaan.... Päinvastoin, alhainen korkotaso vaikuttaa meille vain positiivisesti Suomen kotimme osalta.
Sama täällä ulkomailla ollaan. Juuri tuli keväällä 3,4% korotus muutenkin hyvään palkkaan.
Toisaalta, enää ei tule ostettua lapsille valtavaa lahjavuorta vaan ehkä 3 kpl laadukasta ja tarpeellista lahjaa. Kaupassa rynniminenkin vähentyy. Muuten joulumme koostuu asioista hyvää ruokaa, suklaata ja löhöilyä.
Näinhän sen tietty pitäisikin olla, että suurimman osan kestää, mutta tuskin kenestäkään on kiva, että tulot putoaa vaikka 100 e kuussa ja menot kasvaa 100 e kuussa.
Ainahan näissä jutuissa on kuitenkin voittajiakin. Kenties vaikka luonto kiittää, kun ihmisillä ei ole niin paljon rahaa törsätä tarpeettomaan.
Ne perheet on tiukoilla, joissa käydään töissä pienipalkkaisilla aloilla. Tuo ei minua hämmästytä yhtään, että suuret ikäluokat ovat saaneet järjestettyä niin, että ongelmat eivät koske eläkeläisiä. En tarkoita, että kansaneläkkeellä olevilla pitäisikään tulla ongelmia, mutta moni saa melkoista eläkettä ja samalla on varallisuutta vaikka miten paljon.