Ulkomailla asuvat! Avioerossa sovelletaan lähtökohtaisesti asuinmaan lainsäädäntöä...
kansalaisuudesta riippumatta!
Kannattaa muistaa, että eri maissa on hyvin erilaiset lait avioeroa koskien. Ulkomailla asuvana sinulla saattaa esim. olla oikeus puolison elatusapuun tms. vaikka avioliiton molemmat osapuolet olisivatkin Suomen kansalaisia.
Kiintoisaa luettavaa aiheesta:
http://www.taloussanomat.fi/ihmiset/2012/09/08/avioero-ulkomailla-on-va…
Kommentit (7)
Jos teen Ugandassa rikoksen, en oleta saavani rangaistusta Suomen lain mukaan.
Avioero ei kuitenkaan ole rikos, vaan juridinen sopimus.
Mutta jos kuolee ulkomailla, perintö jaetaankin Suomen lakien mukaan...
Jos teen Ugandassa rikoksen, en oleta saavani rangaistusta Suomen lain mukaan.
Avioero ei kuitenkaan ole rikos, vaan juridinen sopimus.Mutta jos kuolee ulkomailla, perintö jaetaankin Suomen lakien mukaan...
Niin, jos kotipaikka on suomi. Jos kotipaikka on ulkomailla, ei suomen perintökaarella ole mitään tekemistä asiassa.
Avioero ei muuten ole sopimus. Sopimukseen ei voi pakottaa, avioeroon voi.
Ei mene kansalaisuuden mukaan, muttei aina suoraan asuinpaikankaan mukaan. Jos on esim. lähetettynä työntekijänä tms. tai pariskunta vasta vähän aikaa asunut kolmannessa maassa (siis ei kummankaan "koti"maassa, jonka kansalaisia ovat).
Joissain tapauksissa voi olla useampikin vaihtoehto ja siinä sitten määrää se, missä maassa avioero ensin laitetaan vireille. Lakimieheen kannattaa olla hyvissä ajoin yhteydessä eikä toimia mutu- tuntuman perusteella.
Vinkkinä, että jos asuu ulkomailla, voi nuo avioero/perintöasiat selvittää ihan etukäteen. Me selvittiin varsinkin nuo perintöjutut perinpohjaisesti - sekä suomalaisen että täkäläisen lakimiehen kanssa tutkittiin, minkä maan lakia meidän tapaukseen voi soveltaa, jos jompikumpi meistä kuolee ja miten perintöasiat/testamentti kannattaa tehdä juuri meidän tapauksessa.
Samassa yhteydessä selvitettiin myös, miten omaisuudenjaot/elatukset ja lastenhoito todennäköisesti menisi, JOS tulisi riitainen.
Näin on asiat kummallekin selvillä. Itse asiassa taisi olla meille ihan parasta parisuhdeterapiaa, kun tajuttiin, miten pahasti talous menisi persiilleen, jos erottaisiin täällä :). Täällä mm. perheverotus ja jos erottaisiin, maksettaisiin kumpikin työtuloistamme paljon isompaa veroprosentti jne.
puolisuomalaisparit pysyvät niin tiiviisti yhdessä :)
Miehillä ei ole varaa eroon ja jos mies törppöisi, niin hän menettäisi melkein kaiken, kun taas nainen saisi talon, rahat ja lapset.
Keski-Eurooppalaisella miehelläni ei varmaan ole haluja erota, koska kävisi niin kalliiksi...
En minä kyllä taloa saisi, vain puolet siitä. Mutta miehelle tulisi taloudellisesti todella tiukkaa, jos alkaisi perustaa uutta perhettä.
Ehkä tämä on syy, miksi monissa maissa eroprosentti on alhaisempi kuin Suomessa.
Tietenkään minun, pysyvästi ulkomailla asuvan, perintöön eivät mitkään suomalaiset lait vaikuta.
jossa sanot haluavasi perintösi menevän Suomen lakien mukaan. Näin voi määrätä itse. Muuten noudatetaan asuinmaan lakeja.
Eikös ulkomailla muutenkin sovelleta ko. maan lainsäädäntöä? Jos teen Ugandassa rikoksen, en oleta saavani rangaistusta Suomen lain mukaan.