Olen hyvää haluava ihminen mutta minulla on pahoja vihan ja inhon tunteita tiettyjä ihmisiä kohtaan
Mitä niille pitäisi tehdä, tunteille siis? NÄitä ihmisiä en voi vältellä, koska kuuluvat perheeseen.
Haluan hyvää ja haluan elää niin että voin olla elämästäni ylpeä. MItä tälle vihalle ja inholle voi tehdä?
Apua, auttakaa kaikki hyvät ihmiset.
Kommentit (4)
mistä tämä viha ja inho kumpuaa.
On siis ihan oikea kunnon syy tuntea näin?
Jos näin on niin ehkä voit vain hyväksyä nämä kielteisetkin tunteet.
Vaikka nämä ihmiset ovat perhettä niin ei se riitä perusteeksi hyville fiiliksille jos taustalla on surua,ritaa,vääryyttä tai huonoa käytöstä ym.
Monet asiat voi toki selvittää mutta halua pitää löytyä muistakin kuin sinusta.
Ja aina voi jatkaa eteenpäin eikä tarvitse vanhoja asioita enää vatvoa.
Hyväksy ne vaan, ei tunteissa koskaan ole mitään väärää. Mutta älä anna vihan ja inhon tunteiden purkautua ulospäin jos niille ei ole selkeää syytä jonka käsitteleminen kohteiden kanssa voisi saada jotain hyvää aikaan.
selvitä ainakin itsellesi, mistä tunteet johtuvat. Mulla on yksi ystävä, joka petti mun luottamuksen totaalisesti. On yritetty muutamia kertoja nähdä, mutta tapaamisista jää tosi paska olo, joten olen luovuttanut ja en enää tapaa häntä.
Huomasin, että tunsin suunnatonta vihaa ja halveksuntaa häntä kohtaan ja jossain kohtaa tajusin, että ellen tee asialle jotain, katkeroidun ihan täysin turhan tyypin takia.
Aivan identtiset tunteet minulla yhtä ihmistä kohtaan, kuin siteerauksen kirjoittajalla. Eli inhon tunne on ihan hyväksyttävä tunne, jos se perustuu todelliseen pettymykseen, luottamuksen menetykseen jne. tai muuhun inhimillisesti todella negatiiviseen asiaan. Tuo tunne on hyvä itselleen myöntää, sillä tavalla pääsee tunteen kanssa tavallaan sinuiksi. Itselleni yksi ihminen teki työelämässä ja myös tuttavana todella petollisen asian ja muuta lääkettä en inhon tunteeseen ole löytänyt, kuin kaikin tavoin välttää kaikki kontakti tämän henkilön kanssa, että hän ei aiheuta enempää ongelmia. Tosin, tämä ihminen säännöllisin väliajoin laittaa ikäänkuin jonkin "kuulumis"-viestin sähköpostiin. Olenkin lopulta päätynyt laittamaan spam-filtterin sähköpostiin tuon tyypin nimellä, että kuulumisen ilmoittelut menevät suoraan roskakoriin.
Narsisteja on todella paljon ja usein he aiheuttavat meissä inhoa.