Menetin Elämäni Rakkauden 5 vuotta sitten ja edelleen ikävöin :(
Olimme yhdessä teini-iästä asti, 12 vuotta. Kaikki oli hyvin, olin onnellinen, olin rakastunut. Olin löytänyt sielunkumppanini. Hän oli rakastajani, hän oli paras ystäväni, kumppanini, lasteni isä. Hän oli kaikkeni.
Meillä oli yhdessä hauskaa, mukavaa, kotoisaa. Halusimme samoja asioista, pidimme samoista asioista.
Meillä oli oma koti, kaksi lasta, työpaikat, ystäviä, harrastuksia. Meillä oli hyvää seksiä. Meillä oli kaikki.
12 vuotta ja viidessä sekunnissa kaikki oli ohi: hän oli löytänyt netistä toisen naisen ja tajunnut ettei elämä ollutkaan sitä mitä hän halusi.
Kaikki se mihin uskoin, mitä minulla oli, meillä oli meni kerta heitolla. Kaikki olikin yhtä äkkiä pirstaleina.
Aloitin toipumisen. Nyt tuosta kaikesta on aikaa viisi vuotta ja olen saanut elämäni kasaan, toimivan arjen minulle ja lapsille ja olen jopa onnellinen. Nautin elämästä, lapsista, ystävistä...mutta siltin kaipaan häntä. Kaipaan sitä yhteenkuuluvuuden tunnetta, yhteisiä vitsejä, ystävyyttämme, yhteisä asioita.
Kaipaan ja pelkään etten koskaan enää koe mitään sellaista kenenkään kanssa.
Tuntuu etten uskalla edes yrittä koska joudun pettymään...
Luoja, nytkin itken sohvalla (lapset on isällään), kuuntelen musiikkia ja ikävöin niin että sattuu. Loppuukohan tämä koskaan?
Ja kyllä, olen läpi käynyt eroseminaarin, kahden vuoden terapian ja masennuslääkkeet joten...en usko että nekään auttaisi/auttaa/eivät auttaneet poistamaan tätä ikävää / kaipausta.
Menetin niin paljon :(
Kommentit (9)
Hyväksy se. Hän ei rakasta sinua, eikä kaipaa sinua. Mies on jatkanut elämäänsä ja sinunkin tulisi jatkaa ja päästää irti nyt vihdoin.
En pysty enkä olisi koskaan pystynytkään.
En voisi antaa anteeksi ystävällekkään anteeksi pettämistä, miksi voisin antaa sen anteeksi miehelleni joka oli ystäväni - mutta petti minua (ja lapset) pahimmalla mahdollisella tavalla?
t.ap
Voimia sinulle!
Minusta ongelma on se, että et ole löytänyt itse uutta rakkautta. Ja olet jotenkin juuttunut kiinni tuohon exääsi.
Ehkä ajattelet liikaa, ja nimenomaan piehtaroit siinä exän hyvissä puolissa. Et muista sitä, että hän ei rakastanut sinua tarpeeksi, joten ei suhteestanne olisi voinut tulla enää mitään. Ymmärräthän, että mies ei ollut kovinkaan täydellinen, jos halusi toisen naisen sinun sijaasi.
Varmasti sinäkin joskus kohtaat vielä rakkauden, joka saa sinut unohtamaan entisen miehesi. On todella turhaa ajatella, että joku yksi ihminen on maailmassa ainut, jonka kanssa voisi olla onnellinen. Erityisesti silloin, jos toinen ei ole sinun kanssasi onnellinen! Joskus vain joutuu odottelemaan uutta rakkautta pitkäänkin. Ja keskittymään muihin asioihin. Rakkaus ei tule kohdalle tilauksesta.
oletko varma, että kaipaat exääsi, joka lopulta kohteli sinua kaltoin? Kaipaat varmaan enemmän sitä tunnetta ja rakkautta kun kaikki oli mielestäsi hyvin? Sitä paitsi, ei se mies varmaan tuntenut oloaan hyväksi ja sinua elämänsä naiseksi, jos noin pikaisesti lähti.. Älä nosta tuollaista lapsena hylkäävää ääliötä jollekin jalustalle jota palvot niin, ettei kukaan mies koskaan tule pääsemään sinua lähelle.. Vaikka olet käynyt käynyt eroseminaarit ym. tuossa on nyt jotain ihmeellistä, kun et voi päästää irti ja itket vuosia miehen perään, joka kohteli sua paskasti.. Onko sulla lapsuudessa tms vastaavia hylkäämisen kokemuksia? Koita terapiaa joka tapauksessa, muuten jää sun oma elämäsi elämättä kun piehtaroit itsesäälissä ja kaipaat "elämäsi miestä" joka hän ei oikeasti ollut. Tsemppiä ja ota elämäsi itsesi haltuun kokonaan.
Voimia sinulle!
Minusta ongelma on se, että et ole löytänyt itse uutta rakkautta. Ja olet jotenkin juuttunut kiinni tuohon exääsi.
Ehkä ajattelet liikaa, ja nimenomaan piehtaroit siinä exän hyvissä puolissa. Et muista sitä, että hän ei rakastanut sinua tarpeeksi, joten ei suhteestanne olisi voinut tulla enää mitään. Ymmärräthän, että mies ei ollut kovinkaan täydellinen, jos halusi toisen naisen sinun sijaasi.
Varmasti sinäkin joskus kohtaat vielä rakkauden, joka saa sinut unohtamaan entisen miehesi. On todella turhaa ajatella, että joku yksi ihminen on maailmassa ainut, jonka kanssa voisi olla onnellinen. Erityisesti silloin, jos toinen ei ole sinun kanssasi onnellinen! Joskus vain joutuu odottelemaan uutta rakkautta pitkäänkin. Ja keskittymään muihin asioihin. Rakkaus ei tule kohdalle tilauksesta.
Jos ihmiset on 12 vuotta yhdessä niin takuulla mies oli aika hyvä ja nainenkin. 12 vuotta on nykyään todella pitkä aika ja silloin on nähty ja koettu jo kaikki ja osa ihmisistä vaan kyllästyy ja haluaa kokea jotain uutta. Ei välttämättä edes rakkaus ole loppunut vaan puhdas halua muutokseen ajaa ihmiset tuollaisiin tekoihin.
tarkoitti kokeile terapiaa kommentilla, että jäikö terapiasi kesken, jos olet sen nyt lopettanut, etkä lainkaan tunne oloasi paremmaksi?
Minulla meni 8 vuotta lähes samanlaisen asian jälkeen että tunsin olevani jälleen ehjä ja oma itseni. Toisilla se vie vuoden, toisilla kauemmin.
Vain aika parantaa, itse olen sitä mieltä.
Jotkut vaan haluavat kokea ne perhoset uudestaan, ne tunteet kun menevät pitkässä suhteessa ohi.
Ei tosiaan suhde ollut sitä, mitä mies halusi, jos kerran lähti etsimään uutta. Eikä se käynyt viidessä sekunnissa, jos se treffi-ilmoituksella lähti etsimään.
Ihan typerää velloa tuossa enää, ja hukata omaa elämäänsä sellaisen ihmisen takia, joka halusi pitkästä historiastanne huolimatta jonkun muun.