Mikä alue paras lapsiperheelle Helsingin
Olen saamassa lasta ja miettinyt tässä että pitäisi muuttaa pois täältä, eli asun nyt maunulassa ja enkä oikein kyllä tiedä minkälainen paikka tämä on lapsiperheen näkökulmasta. Minulle olisi tärkeää että tapaisi muista äitejä, että olis jotain kerhoja jossa käydä lapsen kanssa tai perhetaloja mutta itähelsinkiin en kuitenkaan halua muuttaa ja mielellään kerrostaloon, sekä hyvät kulkuyhteydet ovat myös tärkeät
Kommentit (8)
Mikä alue paras lapsiperheelle Helsingin
Meri-Rastila ja Myllypuro ovat parhaat. Lapsesi voi oppia paljon vieraista kulttuureista ja vaikkapa puhumaan somaliaa! Ilmainen kielikylpy lapsellesi! Vie perheesi Itään viihtymään!
Todella suuri enemmistö asukkaista lapsiperheitä, luontoa ja koetilan eläimet lähellä, leikkipuistoja ja päiväkoteja löytyy, hyvät koulut.
Me asumme siellä :) Kulkuyhteyksistä en tiedä koska kuljemme molemmat omalla autolla töissä, toinen Vantaalla ja minä Pitäjänmäellä.
siellä on niin julmetusti pentuja, että löytyy varmasti sekä äidille että lapselle seuraa.
Päiväkotipaikat ja muut palvelut ovatkin sitten kiven alla, mutta hyvällä säkällä saat päiväkotipaikan toisesta kaupunginosasta työmatkan varrelta.
Meillä viihdytään Laajasalossa. Luonnonläheinen, lapsiperheiden suosima alue jossa paljon liikuntamahdollisuuksia ja palvelutkin hyvät (mm. oma terveysasema + pikkukirjasto). Onhan täällä joo kerrostalojakin, mutta kaupungin talot ovat kasautuneet aikalailla tietyille alueille ja niitä on helppo vältellä.
Eilen juuri mietin, miten unelmaa tuo koko Latokartanon keskusosion autottomuus on lasten kannalta, lapset voi pyöräillä ja lautailla vapaasti ilman, että täytyy koko ajan vahdata liikennettä. Täällä lähipalveluina lapsille jumppaa, akrobatiaa, kuvista, muskaria, jalkapalloa jne. Viikkari-puisto on monipuolinen ja ihana henkilökunta. Luontopäiväkotikin löytyy.
Ja me vielä saatiin lapset ihan lähipäiväkotiin, joka on uusi, raikas ja henkilökunta ihanaa.
Ja vielä, iltaisin kun menee ulos, niin joka talon pihalla on leikkipaikka, jossa vanhempia lapsineen, ei tosiaan tarvitse yksin hiekkiksella kökkiä.
En voisi olla tyytyväisempi tässä pikkulapsivaiheessa.
tule 2 kertaa viikossa. Arkisin voi käydä lounaalla Viikin kartanossa, Gardeniassa tai yliopistolla, kaikissa erinomainen lounas.
t. viikkiläinen
Itse asutaan poikaystävän kanssa täällä, lapsiperheitä paljon ympärillä. Koulu, päiväkoti ja iltapäiväkerho kilometrin säteellä. Konalasta on puhuttu monesti "getto"paikkana, tämä on kaikkea muuta :) Kovaa vauhtia valmistuu uutta asuinaluetta tähän meidän ympärille, ja joulukuussa muutamme itsekkin isompaan asuntoon. 50m päähän nykyisestä, ei täältä halua pois :)!
Muutimme keväällä Viikin Latokartanoon enkä voi muuta kuin suositella - olemme viihtyneet täällä todella hyvin!