todella itsekäs toi teinipomo-ohjelman poika.
Pistää satoja euroja kuukaudessa omiin rytkyihinsä, sekä harrastuksiin meni 1000E.
Pikkusisko pyysi 20E käyttörahaa, tää isoveljensä suostui antamaan max 5E.
Eli ohjelmassa tää 14v poika vastaa perheen budjetista kuukauden verran.
Kommentit (8)
Pojalla kaksi todella kallista harrastusta ja saa muutenkin kaiken haluamansa. Sisarensa joutuu tyytymään paljon vähempään.
ikävä kyllä joillekin vanhemmille toinen lapsi on rakkaampi kuin toinen eivätkä he välttämättä itsekään tajua sitä.
hemmoteltu ja itsekäs penikka tosiaan tuo poika. Kyllä kävi sääliksi sitä tyttöä. :(
sain sellaisen käsityksen, ettei poika edes ollut mikään erityinen huippu, kunhan vain luuli itsestään hieman liikoja. Jos oma poikani pelaisi jääkiekkoa, tekisin kyllä hyvin selväksi, että elämässä on muutakin ja että vain pienestä osasta tulee Kurreja ja Selänteitä. Voi tulla sitten myöhemmällä iällä yllätyksenä, kun eivät asiat aina menekään niin kuin haluaisi tai toivoisi.
1. jaksossa esiintyneestä 14 v tytöstä, joka kulutti kestoripsiin yms rahaa ja pikkusiskolleen ei edes 3 e luokkasormukseen halunnut antaa. Nykyteinit, etenkin kaupunkilaiset, näyttävät olevan itsekkäitä kuluttajia. Vanhemmilla tietysti osaa asiaan.
Pojalla kaksi todella kallista harrastusta ja saa muutenkin kaiken haluamansa. Sisarensa joutuu tyytymään paljon vähempään.
Vaan entä, jos sisko on tyytyväinen olemiseensa, varmaan kuitenkin saa "normikuukausina" minkä haluaa, ei näe nälkää eikä aineellista köyhyyttä.
Täysi suunnittelemattomuus tuossa pisti silmään, poika mm. kävi hampurilaisella aina kun halusi tai osti vaatteita aina kuin halusi. Ylläri tulee eteen, kun selviää että juuri tuommoisiin viitosen-kympin pikkuostoksiin kuten burgereihin menee todella hurjia ja keskipalkkkaiselle ihan liian isoja summia, jos tavaksi tulevat.
Vanhemmille pitkä miinus siitä, ettei sen vertaa ole opetettu tapoja että lakki päässä ei olla sisällä eikä ainakaan syödä.
heti ja varmasti viimeisen päälle merkkituotteita. Jos jostain tuli joku uusi "parempi" niin varmaan ostettiin pojalle. Tuskin kelpasi esim. käytetyt golfmailat.
Paljon sitä muuten kuskattiin kun 450 e meni pojan bensoihin. Voisikohan kulkea edes jonkun matkan itse.
Minusta vanhemmat tekevät aika katalasti kun eivät yhtään opeta rahan käyttöä ja arvostamista.
tytärtäään. Ei edes yritystä kohdella tasa-arvoisesti lapsia. En ihmettelisi jos tytär on aikuisena katkera vanhemmilleen.