Millä kasviksilla "terästäisin" makaroonilaatikkoa?
Syömässä myös 12kk lapsi ja juuri sen takia pitäisi tuonne sekaan heitellä jotain kasviksia, on niin onnetonta tuon ipanan kasvisten syönti jos makaroonilaatikon viereen silppuaa erikseen kasviksia:) (siis miniosa niistä päätyy suuhun)
Ainakin paprikaa ajattelin heittää sekaan, mitäs muuta?
Kommentit (7)
Siihen jauhelihamössöön voi hyvin raastaa joukkoon vaikka porkkanaa ja kesäkurpitsaa.
Makaronien kanssa voi keittää fenkolia pieninä paloina.
Sitten vaan jauheliha-kasvismössö ja makaroni-fenkoli sekoitus vuokaan ja uuniin.
Olen tehnyt myös:
-kesäkurpitsa pieniksi kuutioiksi ja ruskistus pannulla ensin
-herkkusienet (paista nekin ensin) mutta ei kyllä välttämättä uppoa tämä yksivuotiaalle
-maissinjyviä sekaan tai ihan perus herne-maissi-paprika
Kurkku, porkkana? Entäs herneet? Tee lisäksi vaikka marjarahkoja välipalaksi ja omenan palasia kippoon jne. Jauhelihan sekaan voi laittaa tomaattiakin.
minä laitan makaronilaatikkoon usein pakastemaissia, sekavihanneksia, parsakaalia. Jauhelihakastikkeen sekaan raastan monesti porkkanaa tai kesäkurpitsaa tai hujautan sinnekin jonkin pakastevihannespussin.
kyllä kasviksista, mutta jos on lämpimän ruuan kanssa tarjolla niin suurinosa tipahtelee joko lattialle tai sitten syö mieluummin sen lämpimän ruuan (vissiin parempaa kun kasvikset;) ) ja jättää kasvikset lautaselle :/
Välipalalla, aamupalalla jne raa'at kasvikset ja hedelmät uppoavat kyllä hyvin, tiedä sitten miksi?
Mutta tosiaan jos lämpimällä ruualla kasvikset ovat lämpinänä ruuan seassa, nekin kelpaavat yhtä hyvin:)
Kiitos vinkeistä, nämä lähtevät kokeiluun!
-ap
parsakaali pieninä paloina - lista on loputon
paprikaa en laittaisi noin pienelle
Tai sitten tarjoa sen kanssa?