vaunuilu lumessa
tarttuuko kenenkään muun vaunujen renkaisiin lumet näin suojasäällä? meillä on vuoden 2000 vaunut ja " vanhanaikaiset" , aika kuluneet renkaat. ja niihin siis keräytyy lumi 10 cm paksuksi kerrokseksi tosi nopeasti. 5 metrin välein saa olla potkimassa renkaita jos haluaa päästä eteenpäin. Onko vika vaan kuluneissa renkaissa? Onko vinkkejä? Paljonkohan uudet renkaat maksaa?
Kommentit (4)
Maksaa noin 15e/kpl ( noin 9kk sitten niitä katselin). Semmoset ihan tavalliset umpi muoviset. Meidän vanhoihin ei olis mahtuneet ilmakumirenkaat, koska ne eivät olisi mahtuneet pyörimään siinä ja jarrukin otti kiinni.
Ostettiin jo ennen pojan syntymää noin 5 v vanhat Brion yhdistelmät, joissa oli kapeat vanhanmalliset renkaat. Ostettiin samantien ilmakumirenkaat, jotka vaihdettiin vaunuihin alle ja hyvin kulkevat lumessakin.
Meillä on toisissa vaunuissa just sellaset vanhat lätyskät jotka tosiaan auraavat tien puhtaiksi... toisissa sit ilmakumit ja lumetkin jäävät tielle! Suosittelen kans uusia renkaita
Meillä on leveät ilmakumirenkaat ja hyvin kulkevat lumessakin eikä lumi pakkaudu renkaisiin. Pinnojen väliin lunta toki välillä menee, mutta sille ei varmasti voi mitään. Siellä lumi ei kuitenkaan haittaa menoa. Uudet renkaat saattaisivat siis olla ratkaisu ongelmaan.