Miten sano nätisti jos EI halua ryhtyä kummiksi loukkaamatta kysyjää? (ev)
Kommentit (17)
ja olen hänen veljensä tytön kummi, niin en viitsi sanoa, että olisi huono kummi.
-ap-
jos se loukkaa niin sitten loukkaa, ei sille mitään mahda.
jos oikean syyn sanon niin sitten se vasta loukkaantuukin...
en nyt viitsi tässä rueta kertoon mikä on oikea syy, mutta ei miehen kanssa missään nimessä haluta ryhtyä kummeiksi ja tiedän sen melkein varmasti, että tulee kysymään, kun ei oiken muita ole ja sanoikin mulle, että kun kummit käy vähiin (jo 4:s lapsi)
Eli sanot rehellisesti, miksi et halua kummiksi. Minuakin kiinnostaisi tietää mikset halua ryhtyä kummiksi? Onko jo liikaa kummilapsia vai mistä kiikastaa?
olevalle kummilapsellesi. Aika ja rahkeet ovat rajalliset, jotta näin voisi olla jos kummilapsia on paljon ja jos on vielä omiakin lapsia lisäksi.
mutta syyt ovat ihan muut miksemme halua kummeiksi ryhtyä ja en viitsi niitä tässä rueta edelleenkään sanomaan. Haluaisn vain nätisti ilmaista ettemme ryhdy kummeiksi. Mutta miten? Ei tällä hetkellä ole vielä omia lapsia.
ap
Jos joku sanoisi minulle " ei kiitos" niin olisi ihan kiva saada joku selityskin.
Kaksi kummilasta on ihan pätevä (teko)syy siihen, ettei halua lisää. Tietenkin jos teillä on lähiaikoina odotettavissa muita kummiustarjouksia, niin sitten ei ehkä ole järkevää käyttää tätä tekosyytä.
Vierailija:
Jos joku sanoisi minulle " ei kiitos" niin olisi ihan kiva saada joku selityskin.
Kaksi kummilasta on ihan pätevä (teko)syy siihen, ettei halua lisää. Tietenkin jos teillä on lähiaikoina odotettavissa muita kummiustarjouksia, niin sitten ei ehkä ole järkevää käyttää tätä tekosyytä.
Tämä kuulostaa ihan hyvältä, nyt lähiaikoina ei ole tiedossa kummiksi pyyntöä muilta (miehen veljen lapselle ehkä sitten joskus tulevaisuudessa, olettaisin). Sitä minäkin vähän mietein, etten nyt voi sanoa pelkkää ei kiitosta, koska siinä tilanteessa itsekkin haluiasin tietää miksei? Meillä itsellä on kyllä perheenlisäystä " toivelistalla" , yritystä on kokoajan :) josko sanoisin, että meillä on jo vastuuta ihan sopivasti, kun omia lapsiakin on tulossa ehkä hyvinkin pian, ettemme halua ottaa vastuuta enempää... Miltähän tämä kuulostas, mitä SINÄ olisit mieltä/ajattelisit jos sinulle sanoitatsi tuo syyksi?
ap
Itekin ajattelen noin, joten ymmärtäisin jos mulle joku tuollasen selityksen antais!
miehen sisko sai täs vast ikään lapsen ja mä tiesin et he pyytää meitä kummeiks ja kun mä en halunnut kummiksi (mieheni halusi) vihjailin vaan että minulla on kaksi kummilasta, tyttö ja poika ja enenpää en kyllä halua. Eivät sitten pyytäneet minua kummiksi ja hyvä niin,olisin kyllä kieltäytynyt.
Miehestäni tuli sitten kummi.
Vierailija:
josko sanoisin, että meillä on jo vastuuta ihan sopivasti, kun omia lapsiakin on tulossa ehkä hyvinkin pian, ettemme halua ottaa vastuuta enempää... Miltähän tämä kuulostas, mitä SINÄ olisit mieltä/ajattelisit jos sinulle sanoitatsi tuo syyksi?
ap
Simppelisti vaan että teillä on jo kaksi kummilasta ja se riittää.
t. 15
Vierailija:
Simppelisti vaan että teillä on jo kaksi kummilasta ja se riittää.
ei kieltäydytä. Ja pahoittaa mielensä varmasti. Mieti minkä arvoista on ystävyytenne, ja toimi sen mukan.
että otetaan vastaan vain sellaiset tehtävät, jotka pystytään hoitamaan.
Ei ap
Itse loukkaantuisin PALJON enemmän,jos joku suostuisi kummiksi pitkin hampain ja jättäisi sitten pitämättä yhteyttä.
Ystävyytemme on nyt mitä on (ei ole kauhea miten sen nyt sanoin läheinen suhde) Ja just sen mukaan yritänkin toimia :/
23:lle " että otetaan vastaan vain sellaiset tehtävät, jotka pystytään hoitamaan." Olen täysin samaa mieltä, heillä eläntilanne on aika mutkikas ja värikäs, joten emme todellakaan halua millään lailla osallistua siihen " soppan" ja rahasta ei ole kyse ja ettemmekö kysenisi, vaan ihan muut seikat.
Ja yhteyttäkin varmaan tulisi kyllä pidettyä, mutta jos sattuu jotain... niin kummilla on kuitenkin aika iso vastuu. (kuulostaa todella tyhmältä, kun ette syitä sen kummemin tiedä, mutta tilanne on nyt vaan tämä)
ap
ei tarvitse selitellä....