Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Yösyötöistä eroon?

28.11.2005 |

Antakaa vinkkejä, miten voin pikkuhiljaa lopetella 7 kk vauvan yösyötön.

Poitsu menee nukkumaan klo 20-21 ja herää ekan kerran klo 23-24 ja sitten vielä klo 03-04 ennen aamua. Tuon klo 23-24:n heräämisen oon saanut " menemään ohi" nyt parina iltana pelkällä rauhoittelulla, mutta kun viimeyönä koitin, josko nukahtaisi myös klo 03-04 ilman maitoa, vauva raivostui ihan mielettömästi ja heräsi totaalisesti (kun yleensä on silleen puoliunessa yösyötöllä). Kun sitten annoin tissiä, söi ahnaasti ja nukahti heti.

Mistä mä tiedän, voinko edes kuvitella, että pääsisimme yösyötöstä eroon? Entä jos vauvalla on oikeasti nälkä yöllä? Eihän se silloin voi nukahtaa uudestaan? Poika syö yleensä puuroa n. klo 18 ja sitten ennen nukkumaanmenoa Tuttelia niin paljon kuin haluaa. Oon koittanut antaa puuroa myöhemminkin, mutta sillä ei ole merkitystä - vauva kuitenkin herää samaan aikaan yöllä.

Onko kellään vinkkejä? Jos juottaisi vettä yöllä tai antaisi maitoa niin, että vähentäisi määrää joka yö?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli unikoulu ei kai ole ratkaisu, eikös se ole tarkoitettu sellaisille rauhattomille nukkujille? Pääpointti lienee meidän tapauksessa se, että yöllä ei enää tarttisi syödä...

Vierailija
2/8 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Vielä pari viikkoa sitten poikamme (tuolloin 5,5 kk) heräsi yöllä välillä noin parin tunnin välein. Kun hänet sai tissillä rauhoittumaan, niin minä aina nostin pojan viereeni ja annoin syödä. Luulin, että hänellä on niin kova nälkä, ettei pärjää. Söi hyvin ja nukahti aina heräten parin tunnin päästä uudelleen.



Pari viikkoa sitten päätimme, että yösyötöt saavat loppua. Pari kolme yötä poika heräsi itkemään. Olin päättänyt, että ennen aamu 5:tä en anna maitoa. Kun poika heräsi, niin siliteltiin päätä ja selkää sängyssä. Mikäli huuto yltyi kovaksi, nostettiin syliin ja rauhoiteltiin. Heti kun rauhoittui, laitettiin takaisin sänkyyn. Tämä tepsi meillä. Sen jälkeen poika on herännyt entistä harvemmin ja rauhoittuu tuohon silittelyyn.



Viime yönä ei herännyt enää kertaakaan. Aamu klo 7 heräsi syömään.



Meillä siis tämmöinen " unikoulu" tuotti tuloksen. Sydäntä raastavaa oli kuunnella itkua ja yrittää saada poika rauhoittumaan, mutta oli vaivan arvoista. Nyt kaikki nukumme hyvin yöt.



Toivottavasti onnistuisi sinullakin.



T: KIrsikkaX + poika 6 kk

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli siis rupesin antamaan siinä 23 maissa tytölle riisivelliä ja sen voimalla nukkuukin useimmiten koko yön. Jos herää, rauhoittamiseen riittää pelkkä tutti eli ei siis herää siihen että on nälkä, vaan siihen että kaipaa tuttia :)



Tuossa menikin jo melkein pari viikkoa, ettei yösyöttöjä tarvinnut, mutta nyt on mennyt pikkuisen rytmi sekaisin, joten muutamana yönä on tarvinnut antaa maitoa siinä 3-5 maissa. Se johtuu ihan siitä oikeastaan, ettei ole jaksanut silloin 23 maissa syödä koko pulloa velliä eli nälkä on koska syö sitten ahnaasti sen yli 2 desiä maitoa.



Nyt siis tyttö on 7 kuukautta ja pian kyllä toivoisin noiden yösyöttöjen kans loppuvan pian ihan kokonaan.

Vierailija
4/8 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

ikää kuukausina ekaan vuoteen asti. Eli ap:n tapauksessa vauvasi voisi olla syömättä öisin vähintään 7 tuntia, jos menee nukkumaan ysiltä on nälkä jo klo 4.

Vierailija
5/8 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä poika heräs täysin samalla tavalla kun teilläkin ja tissi maistui. Kun poitsu täytti 6kk päätin että yösyöminen loppuu, kun kiinteitä syö hyvin. Ekana yönä itki 12-02, aina kun itku alkoi otin syliin ja kun rauhoittui laitoin takasin sänkyyn ja siis 2 tunnin jälkeen nukahti. Seuraavana yönä valvoi 2-3 siis tunnin, muttei itkenyt eikä enää " pyytänyt" maitoa. Seuraavana eli kolmantena yönä riitti että laittoi tutin suuhun kun poika heräs ja hän nukahti heti takas. En ois ikinä uskonu että näin helposti käy, koska tosi hanakasti poika ennen yöllä maitoa joi.

Vierailija
6/8 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ystävällä loppui imetys jonkin aikaa unikoulun jälkeen, kun maidon tulo ehtyi yösyöttöjen loputtua eikä vauva kai enää viitsinyt nyhtämällä nyhtää juomiaan rinnoista. Tämä kannattaa ottaa huomioon, kun miettii unikoulua.



Itse sinnittelen vielä 8 kk vauvan kanssa, kun en kärsi kovinkaan paljon yhdestä yöllisestä heräämisestä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
29.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kai meiän on harkittava unikoulun toteuttamista ens viikonloppuna. Itku tulee olemaan kova, mutta kaipa se on sen arvoista... Korvatulpat kaivettava kaapista. Ei sillä muuten olis niinkään kiire, mutta olen pikkuhiljaa palailemassa koulunpenkille ja olis kiva, että sais nukuttua yöt ilman katkoja.

Vierailija
8/8 |
29.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jostain hiljattain luin, että on jotkut lapset tarvitsevat ruokaa öiseen aikaan jopa vuoden ikään asti. Eli aamuyöstä voi olla ihan oikeasti nälkä. Tää on tietysti tosi yksilöllistä, mutta jos teillä on juuri se nälkäinen lapsi.