Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mäkkärivero Suomeen

Vierailija
09.09.2012 |

Keskustanuoret haluaa Suomeen "mäkkäriveron"

Julkaistu: 08:42

Keskustanuoret ehdottaa lisäveroa epäterveelliselle roskaruualle, makeisille ja limsoille. Keskustanuorten puheenjohtaja Antti Kurvinen kirjoittaa tiedotteessaan, että "mäkkäriveroa" voi verrata New Yorkin suunnitelmaan kieltää yli puolen litran sokeripitoisen virvoitusjuomien myynnin.



"Me eurooppalaiset olemme monesta amerikkalaisesta ratkaisusta eri mieltä, mutta New Yorkin pormestarin kaavailujen suomalaista veropainotteista sovellusta kannattaisi pohtia kiihkottomasti. Liikalihavuus ja ylipaino ovat todellisia ongelmia sekä Amerikassa että Suomessa. Niillä on suora yhteys moniin muihin terveyden ongelmiin", Kurvinen sanoo.



Kurvinen kantaa  huolta myös kouluruuan kehittämisestä.



"Karkkipussi automaatista tai hampurilainen lähimäkkärissä eivät saa missään tilanteessa olla terveellisen kouluruoan korvikkeita."

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
09.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokoomuksen ja Keskustan välillä, niin valitsen Keskustan.

Kokoomus on syöpä.

Vierailija
2/2 |
09.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ovat todellakin nuoria... Eivätkö tajua mistä ne pihvit tulevat sinne hampurilaisen väliin? Aivan oikein, äitin ja isin maatilalta. Eikö niitä ole lakkautettu jo aivan tarpeeksi?

Eiköhän Suomessa ne lihavimmat kunnat ole sellaisia, missä ei Mäkkäreitä ole nähtykään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi viisi