Miksi Marita Taavitsainen teki vasta 41v ja 43v lapsia?
Kommentit (24)
Entinen vannoutunut VELA. AInakin niin toitotti ennen naistenlehdissä.
Tämä on melko usein selitys "myöhään" aloittamiseen eikä mitenkään väärä vastaus.
En myöskään täysin ymmärrä, miksi asiaa piti ihmetellä. Kyse lienee jokaisen ihmisen omasta hlö-kohtaisesta valinnasta. Eikö ?
Minä tein tismalleen saman ratkaisun.
minulla on kolme kaveria jotka ovat tulleet äidiksi vasta 40- vuotiaina. Kaikilla syy on sama eli sopiva mies on puuttunut.
Ja oliko todellakin muka VELA? Itse ainakin muistan nähneeni häneltä vuosien varrella haastatteluja, joissa on udeltu perheasioita. Hän on aina vastannut jotenkin tyyliin, että haluaisi kyllä perheen aikanaan, jos sopivat olosuhteet tulevat.
tämän miehen kanssa vasta nelikymppisenä?
Onnekas kyllä sikäli että onnistui tulemaan raskaaksi ja kaikki meni hyvin. Muistan kun hän puhui julkisuudessa diabeteksesta ja käsitin ettei voisi/haluaisi saada lapsia sen vuoksi.
voi olla vaikka kuinka paljon; ehkä hän ei vain halunnut lapsia aiemmin, ehkei ollut sopivaa elämäntilannetta, ehkei sopiaa kumppania, ehkei hän vain tullut raskaaksi... Ja loppujen lopuksi, mitä se meille kuuluu? Ihan on hänen oma yksityisasiansa. Eikä nykyaikana ole mitenkään harvinaista, että vasta nelikymppisenä saa lapsia.
miestä ei vaan löytynyt. Häät taisi olla 40v-päivänään.
se halus heilua niinku heinämies siihen asti,
Itse sain 44 v. Toki on ollut mies myös alle 30 v, en ollut valmis ja en halunnut silloista miestä lapseni isäksi.
Voi saatana akat, googlatkaa, nää on niin käsitelty tuhanteen kertaan. Ja jos Maritan naamaongelmat kiinnostaa niin jälleen kerran googlatkaa!
Stanan tunari oot ap!
Niin, ehkä miestä ei löytynyt aiemmin. Paljon puhutaan vapaaehtoisesta lapsettomuudesta ja tahdonvastaisesta lapsettomuudesta parisuhteessa. Mutta paljon on niitä, joilla oman perheen kaipuu on valtava, mutta kumppania ei löydy. se on todella ahdistavaa, kun haaveilee omasta perheestä, ikää tulee, mutta ketään ei löydy kumppaniksi. Onneksi Marita ehti vielä.
Taas yhtä järkevä kysymys kuin että miksi Tiina Virtanen sai lapset kaksikymppisenä tai Maija Korhonen kolmekymppisenä, tai että miksi Tiina harrastaa ratsastusta ja Maija hiihtoa. Ihmiset kun tekevät asoita elämässään eri lailla.
Taas yhtä järkevä kysymys kuin että miksi Tiina Virtanen sai lapset kaksikymppisenä tai Maija Korhonen kolmekymppisenä, tai että miksi Tiina harrastaa ratsastusta ja Maija hiihtoa. Ihmiset kun tekevät asoita elämässään eri lailla.
Miksi sulla ap ei ole vaaleita hiuksia? Miksi lempiruokasi ei ole maksalaatikko? Miksi et ole toimitusjohtaja? Miksi et mennyt yliopistoon kun MINUSTA se on ainoa oikea vaihtoehto.Voi vit.. taas täällä.
ps.av-mammat oppineet uuden sivistyssanan, vela :) Go on!!
Villi arvaus: halusi lapsia vasta sitten....?