Kuuluuko minun puuttua riitatilanteeseen?
Tilanne on se, että naapurin veljekset leikkivät päivät pääksytysten tuossa taloyhtiön pihassa kahdestaan tai porukassa. Lähes aina, kun satun samaan aikaan ulos, ovat veljekset keskenään toistensa kurkuissa kiinni ja itkua tihruttaen huutavat kaikki kirosanat toisilleen mitä osaavat. Milloin vähän potkitaan, vedetään hiuksista tai hakataan nyrkillä.
Kuuluuko minun puuttua heidän tappeluunsa? Jos kuuluu, niin miten?
Mitä itse tekisit?
Kommentit (9)
Jos luontevasti voit asiasta huomauttaa, niin sano.
Jos luontevasti voit asiasta huomauttaa, niin sano.
mutta jos kyseessä olisi tytöt, niin heitä paheksuttaisiin.
eli jos sanoisit tytöille, niin sano pojillekin ja tiukasti, että et halua enää kuunnella ja katsella heidän älämölöä, tai vie heidät kotiinsa.
Jos luontevasti voit asiasta huomauttaa, niin sano.
että miksi tappelette. Kun saisin selityksen, niin varmaan kyseenalaistaisin sen ääneen.
Kehoittaisin vielä jatkamaan tappelua poistuttuani, jos ovat sitä mieltä, että se on tarpeen.
En tiedä puuttuuko kukaan meidän poikien tappeluihin. Toivon että puuttuisi jos en itse ole näkemässä/ kuulemassa tilannetta.
Lapset kyseessä?
Jos vanhemmat lähistöllä niin mä en varmaan puuttuisi ellei selkeästi toinen ole alakynnessä.
Toisaalta ihan tuntemattomille olen sanonut, ihan että lopettakaa.
en ole koskaan nähnyt heidän vanhempiaan. En ole itseasiassa edes satavarma ovatko veljeksiä, mutta näin olen päätellyt ulkonäön perusteella.
Tuossa ne koko kesän riekkui aamusta myöhään iltaan. Tänäänkin oli nujakka käynnissä, kun tulin kotiin, mutta lopettivat kun näkivät minut. Molemmat sitten kävelivät punaisilla vetisillä silmillä leukapystyssä vastaan.
Kerran meinasin älähtää, kun toinen istui selänpäällä ja alkoi vääntää toisen kättä, mutta lopetti heti, kun alla oleva kiljahti kivusta. Lähtivät siitä sitten leikkimään taas yhdessä.
Ap
Kun ovat tappelemassa, karjaiset joka kerta kovlla äänellä: LOPETTAKAA!!! Nyt irti!!! Ei saa satuttaa!!
Mikä helvetti siinä on kun koskaan ei puututa mihinkään??! Suljetaan korvat ja silmät ja kävellään tilanteesta pois. Sitten mietitään, että olisikohan mun pitänyt toimia toisella tavalla?
OLISI!!!
että kun tälläisiin tilanteisiin sekaantuu, niin se on pian niin, että oven takana on kiukkuiset vanhemmat kitisemässä, kun olen ojentanut heidän kullannuppujaan.