Hirvittävä vatsakipu aamuisin!!!!
Lähes joka aamu, aamupalan jälkeen, 15 vuotta olen syönyt leivän ja kahvin aamupalaksi ja nyt ihan hirvittävä kipu alkaa syömisen jälkeen. Ruisleivän vaihdoin kauraleipään. Kahvia vedän 2 pientä kpp maidolla. Joo, olen käynyt lääkärissä ja ravitsemusterapeutilla. Menee aina 2 tuntia vessassa duunissa, hitto :(
Kellään vastaavaa??
Kommentit (15)
T: sh
Ps. kahvi ei ole kovin hyvää tyhjään mahaan
Toinen sh,
joka ehdotti sappivaivaa ja ärtynyttä paksusuolta l.colon irritabile
itse ehdotin sitä laktoosi-intoleranssia :)
ap:n antamilla tiedoilla kyse voi olla ihan mistä vaan, hyvä meidän hoitsujen on yrittää virtuaalidiagnoosia tehdä näillä johtolangoilla :)
kolmas sh
Paula Heinosen - Vihdoinkin hyvä olo - kirja käsittelee juurtajaksaen vatsa ongelmiin liittyvää. Hyviä ohjeita ja tunnistettavaa tietoa. Terveyden tukipilarit fb sivuille voisi vaikka lähettää kysymyksen..
itse ehdotin sitä laktoosi-intoleranssia :)
ap:n antamilla tiedoilla kyse voi olla ihan mistä vaan, hyvä meidän hoitsujen on yrittää virtuaalidiagnoosia tehdä näillä johtolangoilla :)
kolmas sh
Tämän jutun pointti taitaa kuitenkin olla aiheuttaa metakkaa siitä, että hän istuu työpaikalla-vessassa-2-tuntia. Keskittyisimmekö siihen, kun on on niin tylsää? Meni jotekin pieleen, kun ei tullut sitä metakkaa. Toinen sh
kommenttini oli sarkastinen ja myös itseironinen.
aika moni asia pistää ihmisen istumaan vessassa ja ap ei edes kerro, istuuko siellä yhtämittaa pitkään vai monta kertaa päivässä ja mitä hän siellä tekee, pieree, paskoo vai itkee. ap ei kerro, missä kipu sijaitsee, liittyykö siihen turvotuksen tunnetta, meneekö kipu vessasessioilla ohi ja mitä lääkäri oli ehdottanut tai onko hän kokeillut itse jotain ruisleivän kauraleiväksi vaihtamisen lisäksi. aika vähillä me arvaillaan :) mutta arvaillaan vaan, mikäs sen mukavampaa vapaapäivän ratoksi.
minusta silti on aika hauskaa, että sillä ammattinimikkeellä pitää yrittää päteä (sekin on hauskaa, että teen niin itsekin) ja kilpaa arvailla takavasemmalle vetäytyneen ap:n suolistostatusta.
se kolmas sh, joka ei muuten työkseen tee mitään ruoansulatuskanavan ongelmiin liittyvää.
eli haavainen paksusulen tulehdus. Krooninen autoimmuunisairaus kuten vaikka reuma ja ykköstyypin diabetes. Mun aamut on ihan samanlaisia.
Kun sairaus alkoi, oireilin vain aamusta ja suoli tyhjeni silloin useaan otteeseen niin tehokkaasti etten ripuloinut muuten päivän mittaan lainkaan. Välillä sairaus on sellainen, että juoksuttaa 20xvrk vessassa - myös öisin. Nyt taas vaihe, että vatsa tyhjenee kramppaillen (SATTUU) aamulla ja loppupäivän saan olla rauhassa. Aamulla on kylläkin todella hankalaa lähteä minnekään, kun vähän väliä mahaan koskee kamalasti ja sitten on päästävä heti vessaan.
En nyt sano että sulla olisi colitis (paljon todennäköisempi on juurikin ärtynyt paksusuoli joka mm. anopillani oireilee juuri kuvaamallasi tavalla), mutta jos ulosteessa näkyy verta tai limaa, mene herkästi lääkäriin ja pyydä tutkimuksia. Samoin jos alat ripuloida ympäri vuorokauden.
Kokeile jättää kahvi pois, ja voithan kokeilla Ranilax kuuria viikon. Minulla oli kamalia vatsavaivoja , tarjosivat ärtyneen paksusuolen oireyhtymän diagnoosia ( ja se on yhtä upe diagnoosi kuin koliikki, yhtä tyhjän kanssa). Minulla oli haavainen ylävatsan tulehdus.
Haluan tietää miksi saa pitää työpaikkansa, jos on työajastaan esim. 25-30% toiletissa. Tai onnistuuhan se, jos esim. työskentelee asiakaspalvelijana ja elää vaikka kuulokkeet korvilla.
"Nollakaksnollakaksnollakaks Niina, miten voin palvella!"
"Nyt nopean tilaajan etuna Hyvä Terveys -lehden numerot 13kk ilmaiseksi eikä siinä vielä kaikki! Kaupan päälle Antti Heikkiän sou lääst siison -opus ja tyrni-helokkikapseleita koko perheelle"
sun vatsasi ei selvästikään siedä enää kahvia. Ei tarvitse olla sh, että tuon tajuaa.
Laktoosi-intolrenassi ollut lapsesta saakka.
Kahvia olen vähentänyt, enkä juo sitä tyhjään vatsaan, vaan syön sen leivän.
Alavatsassa kipu, kouristelee ja istun vessassa kippurassa, välillä tulee uloskin tavaraa, mutta pääsäntöisesti ei, kaikki ei tule ulos. Joko ripuli tai ummetus, ei mitään normia.
Ja kyllä, olen saanut vielä pitää työpaikkani!!!!
AP
kurkkuun. Käytän närästyslääkkeitä.
Ja kyllä, olen laihtunut, kun mikään ruoka ei tunnu sopivan!
AP
kurkkuun. Käytän närästyslääkkeitä.
Ja kyllä, olen laihtunut, kun mikään ruoka ei tunnu sopivan!
AP
kauanko se närästys on kestänyt? onko tähystetty? paljonko paino on laskenut?
painon lasku on aina huolestuttava oire ilman että yrittää laihduttaa. mielestäni sut pitäisi tähystää sekä ylä- että alapäästä.
se kolmas sh
missä se kipu tuntuu? mitä teet siellä vessassa ne kaksi tuntia, ulostat vai pieret? ovatko ulosteet löysiä? onko kipua muulloin kuin aamulla? oletko laihtunut? onko närästystä? oletko kokeillut jättää kahvin pois?