Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Turkki, Alanya 1-vuotiaan kanssa

Vierailija
23.08.2012 |

Hei! Olemme perheen kanssa lähdössä Alanyaan syksyllä. Mukana meillä on 1-vuotias poikamme. Kiinnostaisi tietää vähän ruokailut hänen kanssaan sujuvat siellä? Hän juo ihan tavallista maitoo jo, joten ihmettelen voiko turkkilaista maitoa antaa, kun täällä suomessahan kaikki on niin puhdasta. Mitenkäs ne purkkiruoat siellä, ovatko samaa kun meillä esim. Nestle, hänellä on muutama allergia. Emme jaksaisi ottaa kaikki ruoat täältä suomesta. Mitenkäs, usklaltaako paikallista ruokaa 1-vuotiaalle antaa, vai meneekö vatsa sitten ihan sekaisin siitä?

Kiitos etukäteen.

Kommentit (1)

1/1 |
24.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!



Pääosa Turkin lastenruokatuotteista on paikallisia ja esimerkiksi Nestlen tuonti Turkkiin on lopetettu. Paikallisia merkkejä ovat Milupa, SMA, Bebelac ja Ülker. Tuoteselostukset ovat näissä paikallisissa tuotteissa yleensä vain turkin kielellä. Eli jos pojallanne on allergioita, kannattaa kirjoittaa ylös mitä kielletyt ruoka-aineet ovat turkiksi. Laktoosittomia ja gluteenittomia tuotteita ei oikein tunneta.



Alanyan alueelta löytyy isot ruokamarketit Kipa, Tansas ja Migros, sekä lisäksi pienempiä kauppoja. Lastenruokaa ja esim. vaippoja myydään myös apteekeissa.



Purkkiruoat eivät ole Turkissa kovin yleisiä, koska paikalliset valmistavat lapsille ruoan yleensä kotona. Piltin kaltaisia hedelmäsoseita löytyy. Myös vellejä on saatavilla eri makuja, ne ovat pääosin jauheita, jotka sekoitetaan veteen tai maitoon. Kyllä paikallista maitoakin voi maistattaa, mutta maku on sen verran erilainen, että voi olla että jää pienokaiselta juomatta. Äidinmaidon korvikkeet voivat olla turvallisempi vaihtoehto. Niitä myydään kaupoissa niin valmiiksi nestemäisinä kuin jauheina.



Pienen lapsen vatsa voi toki reagoida aikuista herkemmin vieraaseen bakteerikantaan, eli jos varman päälle haluaa ottaa, kannattaa harkita ruokapurkkien ottamista Suomesta mukaan.



Kannattaa käydä tutustumassa myös Lasten kanssa lomalle –tietopakettimme Turkin osioon nettisivuillamme http://www.finnmatkat.fi/Lomavalikoima/Perhelomat/Lasten-kanssa-lomalla/



Ystävällisin terveisin ja mukavaa lomanodotusta toivottaen

Marika/Finnmatkat

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän yhdeksän