Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

El Nino, vaikutukset Meksikoon

Vierailija
10.08.2012 |

Nyt ennustetaan El Nino alkavan. Miten _yleensä_ vaikuttaa säähän alkuvuodesta (tammi-maaliskuussa) Meksikon lomakohteissanne Jukatanin niemimaalla? Vaikutus sademääriin, meriveden ja ilman lämpötiloihin? Onko vielä alkuvuodestakin suurempi vaara hurrikaaneihin (yleensä kai ajoittuvat syksyyn, alkutalveen)?

Kommentit (1)

1/1 |
13.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!



Meillä on tiedossamme kohteiden keskilämpötilat sekä poutapäivien arvioitu määrä kuukaudessa. Tammikuussa keskilämpötila on 29 astetta, poutapäiviä on noin 23 kpl kuukaudessa. Helmikuussa keskilämpötila on 30 astetta ja poutapäiviä on noin 22 kpl kuukaudessa. Maaliskuussa keskilämpötila on 33 astetta ja poutapäiviä on noin 25 kpl kuukaudessa. Sateisin aika ajoittuu yleensä kesä-lokakuuhun.



Teemme Meksikon matkoja ympäri vuoden ja lomakohteistamme on lomailtu normaalisti viime vuodet kaikkina ajankohtina. Hotelleilla on kuitenkin hurrikaaniohjeistukset hirmumyrskyjen varalta.



Parhaiten tietoa El Ninosta ja säätilojen muutoksista saat varmasti esimerkiksi Ilmatieteenlaitokselta (http://ilmatieteenlaitos.fi/).





Ystävällisin terveisin



Susanna/Finnmatkat

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän seitsemän