Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hometta vuokra-asunnossa?

Vierailija
05.08.2012 |

Ollaan ehditty muutama kuukausi kyseisessä asunnossa asumaan, ja ensimmäisen asumiskuukauden jälkeen vuokranantajan astianpesukone keittiössä alkoi vuotamaan, vaikkemme ole sitä kertaakaan käyttänyt sillä on ollut rikki. Liesituulettimen valo ei toimi, eikä tuuletin yleensäkkään.. Lattiamatot eivät ole kunnolla paikallaan ja tapetitkin repsottaa joistakin kohti. Astianpesukone oli valuttanut ilmeisesti jo ennen meidän muuttoamme lattiamattojen ja lattialistojen alle, huoltomiehellä kastui sormet kun listan välistä kokeili. Vuokranantaja ei kuitenkaan aio kuivata lattiaa vaikka vehkeet siihen löytyisi. Kosteusmittaajan mukaan siellä on vakava kosteusvaurio, mutta silti asialle ei kukaan tee mitään. Nyt löysimme vessan/suihkutilan katosta harmaita pieniä läikkiä, joka on mielestämme hometta. Ei lähde kynnellä rapsuttamalla pois, joten ei ole mitään väriäkään. Vuokranantajalta sain asiasta ilmoittaessani kommentin, että tuskin on mitään hometta.



Mitä tässä nyt kannattaisi tehdä, koska en ala maksamaan useita satoja euroja homemittaajan tilauksesta kun ei ole omistusasuntoni, eikä vuokranantaja näköjään aio asialle mitään tehdä, edes kattoa käydä katsomassa. Asun lapseni kanssa, ja pelkään että mikäli asunnossa on hometta, se vaikuttaa lapseni ja itseni terveyteen. Olen uuden asuntohakemuksen kaupungille laittanut, mutta irtisanomisaikani on 1kk, joten joudun asumaan mahdollisesti-homeasunnossa vielä 1,5kk !



Eihän tämä asia voi näin mennä, vai voiko?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
05.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuvaa kaikki.

Vierailija
2/5 |
05.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja tilaa paikalle terveystarkastaja. Voi laittaa asunnon asumiskieltoon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
05.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kosteusmittaja paikalle. ja etsi välittömästi uusi asunto.

Vierailija
4/5 |
05.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitten kun kämppä on tiedossa, ilmoita terveysviranomaiselle, taloyhtiön hallitukselle ja laita asiasta vielä viimeiset viestit sähköpostilla vuokranantajalle. Sähköpostilla siksi, että jää jälki siitä että olette asiasta keskustelleet ja nimenomaan vuokranantaja itse on laittanut hanttiin kunnostamisessa.



Epäilisin että kyse on siitä, ettei vuokranantajalla ole kotivakuutusta. Mutta tuo kuuluu myös taloyhtiölle, joten ehdottomasti viestiä sinnekin.

Vierailija
5/5 |
22.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tarvi olla edes kämppää tiedossa. Vuokrasopimuksen voi irtisanoa välittömästi ja jos ei löydä kämppää niin häätöä voi lykätä jopa kaksi vuotta. Tuolta ajalta ei edes tarvi maksaa vuokraa koska vuokrasopimusta ei ole. Koska peruste vuokrasopimuksen irtisanomiseen on asiallinen (terveysriski) ja syy sille miksi kämppään joudutaan toistaiseksi jäämään (ei vastaavia asuntoja) niin häätöä ei tehdä. 

Vitunmoinen vikinähän tuosta tulee ja vuokranantaja voi yrittää omankädenoikeutta mutta sitten vaan poliisit paikalle. Käräjäoikeuteen pistää jutun menemään ja vaatii oikeutta olla asunnossa, ainoastaan käräjäoikeuden määräämät poliisit saa tehdä häädön joten kuka tahansa muu joka yrittää kantaa asukkaita tai tavaroita pihalle tekee rikoksen :)

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi viisi