Tässäpä lapsivihaajille ilouutinen
http://www.kaleva.fi/uutiset/ulkomaat/vahainen-syntyvyys-voi-johtaa-eur…
Väestötutkijat varoittavat Euroopan lapsiluvun olevan jo hälyttävän matala. Vähäinen syntyvyys paitsi vinouttaa väestörakennetta ja aiheuttaa paineita hyvinvointiyhteiskunnalle, myös hidastaa osaltaan talouskasvua.
Rand Europe -tutkimuslaitoksen edustajan Stijn Hoorensin mielestä Eurooppa on hiljalleen seisahtumassa.
–? Talouskriisiä tai ei, Euroopan bkt-kasvu putoaa edellisen ja nykyisen vuosikymmenen 2,7 prosentista noin 1,3 prosenttiin tulevan 50 vuoden aikana ihan vain väestökehityksen vuoksi, Hoorens sanoo Jyllands-Posten-lehdelle.
Tänä aikana Euroopan työväestö vähenee noin 15 prosentilla eli 30 miljoonalla ihmisellä.
Amerikkalaisen Population Reference Bureau -laitoksen väestötieteilijä Carl Haub ennustaa monien maiden hyvinvointijärjestelmien romahtavan väestöpaineen alla.
Jotta maan väestön määrä pysyisi tasaisena, keskimääräisen lapsiluvun pitäisi olla hieman yli kaksi. Pohjoismaissa se on noin 1,8, mutta esimerkiksi monissa Etelä-Euroopan maissa ja Virossa alle 1,5.
Kommentit (7)
Maahanmuuttajia vain työvoimaksi. Hyvä, että lapsia syntyy vähän.
Mitäpä me sellaisesta pikkuasiasta kuin talouskasvusta välitämme.
Euro nyt muutenkin on ihan romahduspisteessä, mitäpä tuosta murehtimaan.
vain työvoimaksi. Hyvä, että lapsia syntyy vähän.
sekö on sitte kiva ku muutaman sadan vuoden päästä suomi on kooneen mutujen asuttama?
vain työvoimaksi. Hyvä, että lapsia syntyy vähän.
sekö on sitte kiva ku muutaman sadan vuoden päästä suomi on kooneen mutujen asuttama?
Eikö se ole vain hyvä, että lapsia syntyy vähemmän niin kaikille riittää töitä?
Mitäs me hyvinvoinnilla ja sosiaaliturvalla tekisimmekään. Nehän on jo ihan vanhanaikaisia juttuja.
Jokainen hoitakoon omat asiansa.
Tärkeintä ettei ole lapsia häiritsemässä elämäämme.
jatkuvaan talouskasvuun en usko muutenkaan. Pitäisi downshiftata länsimaisessa elämäntavassa. En halua tänne edes maahanmuuttajia - eikä niitä välttämättä tulekaan, kun sosiaalitukia ja hyvinvointipalveluita karsitaan.
Eurooppa ja Yhdysvallat joka tapauksessa taantuvat, Kiina on uusi globaali keskipiste.
vain työvoimaksi. Hyvä, että lapsia syntyy vähän.