Veriysköksiä flunssan yhteydessä
Mulla on noin viikon kestänyt flunssa ja kova kuiva yskä. Nyt huomasin että kelletävän ysköksen seassa on verta. Voiko kuulua asiaa vai mitä hemmettiä tää on?
Ei ole kuumetta.
Kommentit (10)
että miehelläni oli siis keuhkokuume (ei keuhkoputkentulehdus)
Ja samaa mieltä olen kuin nro 3, un nyt asiaa ajattelen. Toki kantsii vielä odotella, jos joku asiantuntija osaisi vastata...;)
ja nyt alkoi vielä veriysköksetkin: (. Jotenkin mullekin tuli eka mieleen toi keuhkoputkentulehdus.
Maanataina varmaan käytävä päivystyksessä jos ei ala helpottua. Ap
flunssan aikana. Ajattelin vaan kysyä, jospa jollakin olisi flunssan yhteydessä tätä ollut ja miten oli hoidot siihen. Ap
ottaisin aamusta yhteyttä lääkäriin!
koska minua kiinnostaa, miten ap jakselee!
veriysköksiä. Liman mukana tuli paljonkin veriviiruja/klönttejä.
Lääkäri sanoi että ovat ihan normaalia, flunssan yhteyteen kuuluvaa.
Ei ole tullut koskaan mieleen käydä siitä lääkärissä, koska olo on muuten ollut ihan normaalin flunssainen. Kyllä ne aikanaan loppuu, keuhkoputkitulehduksetkin.
Tänään kävin päivystyksessä ja nippu lääkkeitä tuli. Tulehdusarvot oli reippaasti koholla ja poskiontelot täynnä limaa.
Ei ole aiemmin ollut poskiontelotulehdusta, mutta kerta se on ensimmäinen.
Lääkäri epäili, että nenäonteloista lima yöllä valuu kurkkuun ja kun aamulla yskin, niin sitten voi sitä vertakin tulla.
enkä terveysalalla ollenkaan, mutta miehelläni oli joku aika sitten keuhkoputkentulehdus ja silloin tuli kuulemma paljonkin verisia ysköksiä. Hänellä tosin oli kuumetta, mutta keuhkokuume voi ilmeisesti olla oireetonkin?!