Odottaja, mitä kuuluu?
Ap:lla on esikoinen mahassa ja viikkoja 29. Maha on edelleen minimaalinen, mitään vaivoja ei ole, lähinnä tuntuu että ollaanko tässä raskaana lainkaan... Kunnon vauvamahaa odotellessa! Vauva tosin potkii kovasti tälläkin hetkellä.
Mitäs muut?
Kommentit (8)
Rv22 ja maha on iso pallo. Ei se tietysti noin iso olisi, jos vatsa olisi ollut ihan pieni ennen raskautta..
Mitään vaivoja ei ole, liikeet tuntuu pehmeinä. Neuvola ensi viikolla, toivottavasti ei tullut paljoa painoa, veikkaan kyllä, että on, koska olen kesälomalla ja syön mitä sattuu.
Rv 15 ja tuntuu että maha on jo ihan selkeä vauvamasu. Pahoinvointia ei ole ja painoa tullut 3 kg. Liikkeitä ei vielä tunnu, jospa parin viikon päästä jo...? en yhtään muista koska aloin tuntea liikkeet esikoisen kanssa.
painoa +7kg, liitoskivut vaivaa toisinaan, alaselkä kipeä. energinen olo ja hyvä mieli, neljäs tulossa
Täällä rv 40+4 meneillään, esikoista odotellaan , ja hyvää kuuluu kiitos :) Koko raskaus mennyt siis tosi hyvin, liikun lähes kuten ennenkin eikä maha ole mikään hirveän suuri, painoa tullut n 17kg (olin hiukan alipainoinen raskauden alussa). Toivon että synnytyskin menis yhtä hyvin kun raskaus vaikka oon kuullut tarinoita että jos raskausaika menee tosi hyvin niin synnytys onkin sit kahta kauheempi..O.o toivotaan ettei niin ole :)
eli synnytyksen käynnistymistä odotellessa!
Ihan hyväähän tässä nyt kuuluu. Itsellä viikkoja kasassa 21+2. Liikkeet vähän vaimeammat kuin esikoisen kanssa, kun istukka on etuseinämässä, mutta koko ajan alkaa tuntua jo enemmän :) Painoa on tullut n. 5-6kg tähän mennessä ja aika hujauksessa tuli (alussa ei noussut yhtään ja sitten lyhyessä ajassa nousi 4kg). Samalla tavalla menee kuin viime raskaudessakin.
Alussa kovat pahoinvoinnit ja ajoittaista oksentelua yhä, mutta paremaan päin menossa :) Kyllä mahasta tunnistaa, että raskaana ollaan :D Nauti vain pienestä mahastasi, ei varmaan tule ainakaan niin pian selkävaivoja ja varmasti kaikki hyvin kun on ultratkin takana ja vauva kasvaa omaa tahtiaan :) Ymmärrän tosin myös, että se on ihanaa kun tulee vauvamaha kunnolla esille...kyllä siitä ylpeä saa olla, mutta usko pois...kyllä se tuosta vielä kasvaa :)
Tsemppiä!
Rv 20, potkii ja möyrii kovasti. Oireena fyysisen suorituskyvyn heikkeneminen. Juoksu sujuu hyvin lyhyissä pätkissä. Kävelen töissä metässä ja olen siellä lähes jatkuvasti hengästynyt. Tasapainokin on vähän hakusessa, enkä hypi mitenkään sulavasti yhdenkään ojan yli vaan joudun kömpimään toista rinnettä alas ja toista ylös :D
Aamulla mahaa ei näy, mutta hölkän aikana se tulee ulos ja silloin mun tilasta ei ole mitään epäselvyyttä.
Mä oon 28 viikkoa raskaana ja mahaa on kun menisin synnyttämään. Selkä on kipee ja kävelen hitaasti kun etana mutta onnellinen oon:). Onneksi enää 11viikkoa
Selvästi ollaan viimosella kolmanneksella, väsymys on palannut, liikkuminen alkaa oleen suhteellisen vaikeeta ähellystä.. Painoa tullut 12,5 kg. Odottelen jo kovasti poikaa ulos :)