tenniskyynärpää--paljonko napsahtaa saikkua?
Kommentit (9)
miten pahana on.
Mä olen ollut saikulla vähintään aina viikon, pahimmillaan 2kk putkeen.
Siis en nyt keksi mitään työtä, jota ei tehtäis käsillä.
Ammatit, jotka tulivat mieleen:
lehdenjakaja, autonkuljettaja, lastenhoitaja, tietokone- ja toimistotyöt, siivooja...
Kun menet osteopaatille hoitamaan sen kuntoon!
Sairausloma riippuu töistä. Oli mulla tenniskyynärpää, ettei voinut edes täyttä maitotölkkiä nostaa, mutta ei mistään sairauslomasta ollut puhettakaan tietokonetyöskentelyssä. Eikä se käsi siinä rasittunutkaan kun en joutunut nostamaan raskaita esineitä (ruokailussa tarjotin oli pahin), mutta näppiksen eteen on kyllä vähintään hyvä saada rannetuki.
Voit tarvita tenniskyynärpäätukea,
esim. http://www.yliopistonverkkoapteekki.fi/FUTURO-SPORT-TENNISKYYNARPAATUKI
mutta tuollaista ei pidä pitää jatkuvasti eli ei koko päivää vaan pahimmissa paikoissa. Käsittääkseni ensin kannattaa pitää lepoa viikko tai kaksi.
Netissä on tutkimusta aiheesta; Powerball kuntoilu voisi auttaa.
http://publications.theseus.fi/handle/10024/34381
Tenniskyynärpää on kyynärnivelen alueen yleisin vamma, joka aiheutuu ylirasituksen seurauksena. Ylirasitus vaurioittaa olkaluun sivunastaan kiinnittyviä ranteen ekstensoreita.
Tenniskyynärpäätä voidaan hoitaa eri tavoin ja fysioterapialla on todettu olevan vaikutusta sen paranemiseen. Tenniskyynärpään terapeuttisen harjoittelun tulisi sisältää progressiivista voimaharjoittelua ja lihasvenytyksiä.
Opinnäytetyömme tavoitteena oli selvittää kahdeksan viikkoa kestävän terapeuttisen harjoittelun vaikutuksia tenniskyynärpääpotilaan toimintakykyyn. Terapeuttinen harjoittelu sisälsi yksilöllistä progressiivista voimaharjoittelua ja yläraajan lihasvenytyksiä. Opinnäytetyömme tarkoituksena oli tuottaa uutta tietoa 250 Hz NSD Powerball® -harjoittelua ja kyynärvarren lihasten venyttelyä sisältävän terapeuttisen harjoittelun vaikutuksista kahden henkilön kroonisen tenniskyynärpään hoidossa. Toteutimme opinnäytetyön tapaustutkimuksena.
Opinnäytetyön interventiojaksolle osallistui kaksi tenniskyynärpään oireista kärsivää henkilöä. Kahdeksan viikkoa kestävän interventio-jakson terapeuttinen harjoittelu toteutui kotiharjoitteluna sisältäen progressiivista 250 Hz NSD Powerball® -lihasvoimaharjoittelua ja yläraajan staattisia lihasvenytyksiä.
Intervention aikana mitattiin terapeuttisen harjoittelun vaikutuksia henkilöiden puristusvoimaan, heidän kokemiin kipuihin ja toimintojen rajoituksiin, sekä ranne- ja kyynärnivelen, sekä kyynärvarren liikkuvuuksiin.
Pari vkoa saikkua. Ei tunnu paranevan. Onko kohtalotovereita?
Ite olen tuosta viikon saanut. Koska käyn töissä laivalla viikko töitä-viikko vapailla-vuoottelulla,se on riittänyt hyvin.
0pvä - 14pvä