Mistä löytää 30l roskapusseja rullassa, ei mustia?
Laitan energiajakeen ja sekajätteen eri värisiin pusseihin. S-ryhmän kaupoissa vain mustia ja muun väriset on pienempää kokoa. Roskakaapissa on sen kokoiset ämpärit valmiina, että 30l on sopiva.
Kommentit (6)
ja kun se on täynnä kiikuta roskikseen. Ja kas, ongelma ratkaistu.
Jumalauta, että voi olla vaikeeta
Samaan paikkaan päätyvät molemmat nimittäin
tai S niin tunnistat kumpi on kumpi.
Ei tuo niin vaikea ongelma ole.
Tosiaan tuo aiemmin mainittu Pirkka. Löytyy sinistä, keltaista, punaista, vihreää, valkosita ja mustaa.
Meidän cittarissa hinta on 1,90€ rulla.
Suuntaan K-kauppaan. Ei muuten mene samaan paikkaan seka- ja energiajäte täällä, siksi kysyin, ei ole ollenkaan vaikeaa mulla. Tiedän, että AV:lta saa nopeasti vastauksen. Ei ole mikään ihme, että taloyhtiön sekajäteastiat täyttyy samaa tahtia, mutta energiajäteastia hitaasti.
"Miksi energiajätettä kerätään?
Muovien kierrättäminen materiaalina on hankalaa, sillä muovilaatuja on hyvin paljon ja kuluttajan on vaikea erottaa niitä toisistaan. Muovilla on kuitenkin erittäin hyvä lämpöarvo ja muihin polttoaineisiin yhdistettynä sitä voidaan käyttää energiatuotantoon lämpövoimalaitoksissa. Samalla kun muovi hyödynnetään, voidaan vähentää ulkomaisen, uusiutumattoman energian kuten öljyn ja kivihiilen tuontia.
Energiantuotantoon kelpaavaa jätettä syntyy kotitalouksissa n. 16 % jätteen kokonaispainosta. Tilavuudesta prosenttiosuus on paljon enemmän, koska energiahyödynnettäväksi kelpaava jäte on suurimmaksi osaksi kevyttä mutta tilaa vievää. Energiajätettä arvioidaan syntyvän YTV-alueella vuosittain noin 180 000 tonnia, josta noin puolet kotitalouksissa.
Kotona energiajätettä ei pidä polttaa. Kotiuuneissa ja takoissa polttolämpötilat nousevat vain muutamaan sataan asteeseen kun taas voimalassa lämpötilat ovat n. 900-1400 °C. Suurissa lämpötiloissa palaminen tapahtuu täydellisemmin ja lisäksi lämpövoimaloissa on savukaasujen puhdistimet, joita kotiuuneissa ei ole.
Energiajätteestä siis valmistetaan oheispolttoainetta, jota voidaan hyödyntää energiatuotannossa fossiilisia polttoaineita käyttävissä jo olemassa olevissa laitoksissa. YTV:n keräämä energiajäte hyödynnetään toistaiseksi Anjalankoskella, joten kuljetusmatkat ovat varsin pitkät. Siksi energiajätteeseen ei saa laittaa hajua ym. haittoja aiheuttavia hygieniatuotteita, kuten vaippoja ja siteitä. Samasta syystä myös elintarvikepakkaukset pitää huuhdella. YTV on aloittanut hankkeen jätevoimalan rakentamiseksi pääkaupunkiseudulle – lähivuosina siis energiajätteen kerääminen lisääntyy ja monipuolistuu."
pirkka-tuote. On vaikka mitä väriä.