Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

No minkälaisia ruokia te syötte, joilla menee viikossa ruokaan paljon rahaa?

Vierailija
05.07.2012 |

Millaista se laadukas ja monipuolinen ruoka sitten on, kun peruskotiruoat ei sitä ilmeisesti ole?

Kommentit (28)

Vierailija
21/28 |
06.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kalliiksi tulee, mutta ei haittaa meitä koska ei ole rahasta pulaa. Sinänsä outoa kyllä että tällainen sinänsä yksinkertainen ruoka tulee niin kalliiksi. Ostamme kyllä luomuna kaiken minkä vaan luomuna saa.



Maanantai aamupala: Latte macchiatot kapselikoneella kahdelle, pensasmustikoita isot kupilliset (9 euroa / litra)



Maanantai lounas: Munakoiso-tomaatti-pinjansiemensalaattia, leipäkoneella tehtyä täysjyväspelttileipää, sitruunakivennäisvettä



Maanantai päivällinen: Alkupalaksi tuoreita suomalaisia herneitä, sitten spaghettimunakasta jossa myös luomuparmesanjuustoa ja lehtipersiljaa, salaattisekoitusta jossa monia erilaisia salaatinlehtiä (ne on yllättävän kalliita), sitruuna-oliiviöljykastike, jälkiruoaksi tuoreita mansikoita



Tiistai aamupala: Cappuccinoa ja pensasmustikoita



Tiistai lounas: Salaatti johon napoletana-salaattisekoitusta, oltermanni-juustoa, kapriksia, tuoretta uutta sipulia, cashewpähkinöitä, viinirypäleitä, leipäkoneella tehtyä leipää, kivennäisvettä



Tiistai päivällinen: Alkuun tuoreita herneitä, Viipaloitua naudan sisäfilettä rucolan ja sitruunan kanssa, parsakaalia joka on ensin keitetty ja sitten paistettu mausteiden kanssa, oliiviöljyssä paistettuja perunaviipaleita, ja jälkiruoaksi tummaa luomusuklaata

Vierailija
22/28 |
06.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päivälliselle kuuluu aina myös viini, ja ne eivät yleensä ole ihan sieltä halvimmasta päästä joskaan eivät arkena mitään tosi kalliittakaan. Semmoisia 10-15 euroa pullo, ja kolmessa päivässä kuluu pullo kun 2 henkeä juo lasin päivässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/28 |
06.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

nää ketjun kulinaristit;) Aivan ihanalta kuulosti tuo antipasti aamiaislautanen, täytyypä kokeilla joskus!

Meillä myös suositaan luomua, liha aina marinoimattomana, lohta (graavi-, loimu- tai tuoretta). Kasviksia ja juureksia reippaasti, välillä eksoottisempaa kuten maa-artisokkaa tai bataattia. Maustamattomat turkkilaisjugurtit, ja siihen marjoja tai hedelmiä. Pähkinät ja siemet maksavat, niitä menee pussikaupalla. Oliviiöljyä ainakin pullo viikossa.

Kaikki gluteenittomana, tosin leipää jonkin verran syövät lähinnä lapset.

Vierailija
24/28 |
06.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Salaatit, tomaatit ja kurkut maksaa paljon talvella. Niitä on aina. Välillä herkuttelemme kalliisti ja talvisin tulee ostettua valmista herkkutiskiltä. Rahaa vain menee neljän taloudessa. Pihvejä emme harrasta.

Vierailija
25/28 |
06.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kalliiksi tulee, mutta ei haittaa meitä koska ei ole rahasta pulaa. Sinänsä outoa kyllä että tällainen sinänsä yksinkertainen ruoka tulee niin kalliiksi. Ostamme kyllä luomuna kaiken minkä vaan luomuna saa.

Maanantai aamupala: Latte macchiatot kapselikoneella kahdelle, pensasmustikoita isot kupilliset (9 euroa / litra)

Maanantai lounas: Munakoiso-tomaatti-pinjansiemensalaattia, leipäkoneella tehtyä täysjyväspelttileipää, sitruunakivennäisvettä

Maanantai päivällinen: Alkupalaksi tuoreita suomalaisia herneitä, sitten spaghettimunakasta jossa myös luomuparmesanjuustoa ja lehtipersiljaa, salaattisekoitusta jossa monia erilaisia salaatinlehtiä (ne on yllättävän kalliita), sitruuna-oliiviöljykastike, jälkiruoaksi tuoreita mansikoita

Tiistai aamupala: Cappuccinoa ja pensasmustikoita

Tiistai lounas: Salaatti johon napoletana-salaattisekoitusta, oltermanni-juustoa, kapriksia, tuoretta uutta sipulia, cashewpähkinöitä, viinirypäleitä, leipäkoneella tehtyä leipää, kivennäisvettä

Tiistai päivällinen: Alkuun tuoreita herneitä, Viipaloitua naudan sisäfilettä rucolan ja sitruunan kanssa, parsakaalia joka on ensin keitetty ja sitten paistettu mausteiden kanssa, oliiviöljyssä paistettuja perunaviipaleita, ja jälkiruoaksi tummaa luomusuklaata

Vierailija
26/28 |
06.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostan kaiken luomuna ja mahdollisimman puhtaana ja alkuperäisenä. Peruskauppalistassa on aina avokadoja, banaaneja (pirtelöiden makeutukseen), paljon erilaisia vihanneksia (tällä hetkellä varhaiskaali, parsakaali, kukkakaali, tomaatti, kurkku, paprika, porkkana jne. suosikkilistalla), yrttejä (esim. tilli, basilika, minttu, korianteri). Pähkinöitä (cashew, saksanpähkinä, pekaani, para...) syön vähintään kourallisen päivässä, eivätkä nekään mitään halpoja ole.

Kananmunia en voisi kuvitellakaan ostavani kuin luomuna. Kalaa syödään aika paljon, monena päivänä viikossa. Useimmiten lohta, mutta myös siikaa, ahventa, nieriää jne. Ja juustohylly on suuri heikkouteni, gouda, brie, feta ja leipäjuusto...NAM! Maitoa meillä juodaan suhteellisen vähän, mutta se on vanhan ajan luomumaitoa (eli purkitettua tilamaitoa). Hintaa on. Öljyinä käytän laadukkaita kylmäpuristettuja kookos-, avokado- ja oliiviöljyjä. Leivän päällä voita. Suolakin on kallista puhdistamatonta merisuolaa.



Lisäksi ostan paljon superfoodeja, esim. marjajauheita, macajauhetta, raakakaakaota ja raakasuklaata, tocoa, gojimarjoja...



Ja käytän myös paljon ravintolisiä, nekin on kai laskettava listaan, vai? Vitamiinit ja hivenaineet, siis.



Vaikka tämä rahanmeno ottaakin päähän, luulen että meillä menee nykyään ruokaan vähemmän kuin ennen. Ennen meillä syötiin paljon eineksiä ja roskaruokaa. Ja karkkia aivan tavattomasti. Ruuan ravinneköyhyyden vuoksi koko ajan oli nälkä. Nyt tilanne on täysin eri. Ja ruoka. Se on paljon paremman makuista, kuin ennen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/28 |
06.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paljon kasviksia ja hedelmiä. Munat luomuina, muuten tulee fyysisesti paha olo kun ajattelee niiden eläinten oloja.

Vierailija
28/28 |
06.07.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paljon kasviksia ja hedelmiä. Munat luomuina, muuten tulee fyysisesti paha olo kun ajattelee niiden eläinten oloja.


luomumunat sitten maksaa ja paljonko niitä käytät kuukaudessa? Voiko siitä oikeasti kertyä ruokalaskuun merkittävää lisää?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan kahdeksan