Päiväunille nukuttaminen kestää
meillä päivittäin vähintään tunnin ja enintään 2,5h. Lapset ovat 2 ja 3,5 vuotiaita. Nukutaanko teillä vielä päiväunet? Mielestäni lapset tarvitsevat unet yleisen jaksamisen kannalta (muuten ilta menee riehumiseksi). Iltasin käydään taas viimestään 9 sänkyyn, mutta nukahdetaan 10-11 aikoihin? Päiväunet kestävät noin 2h. Yöt nukutaan myös hyvin kokonaisuudessaan. Pohdin tässä juuri, että pitäisikö päiväunet jättää ja laittaa lapset aikaisemmin nukkumaan?
Miten teillä?
Kommentit (6)
varsinkin vanhemman pojan 2,5v nukutus kestää joskus tuon tunninkin verran..mutten silti aio jättää päikkäreitä pois..en vielä
jos lapset kotihoidossa, niin en nukuttaisi päiväunia. Päiväuniaikaan vaan jotain rauhallista tekemistä, lukemista, elokuva tms.
Tuo teidän ilta kuulostaa ikävältä, että 1-2tuntia kestää nukahtaminen. Ja te vanhemmat olette varmaan ihan poikki sen jälkeen, eikä aikaa mihinkään?
Kokeilisin jättää päikkärit pois. Sitten iltapäivän ja illan pitää olla vaan enemmän ohjelmoituja, ettei tule ylenmääräistä riehuntaa. Veikkaan, että iltaunet maistuvat jo 20jälkeen, eikä nukahtaminen kestä noin hirveän kauaa.
Jos ovat päiväkodissa, niin pyytäisin herättelemään alle tunnin päästä nukahtamisesta.
Täytyy yrittää kokeilla eri keinoja. tuntuu todella pitkästyttävältä istua päivät nukuttamassa päiväunille esin 2h. Ja sitten iltaunille seuraavat 2h. Nyt sain nuorimman nukkumaan (onneksi) ja luovutin vanhemman kanssa.
-Ap
Mulla aivan samat ongelmat noissa nukutuksissa.Mietin tässä itse myöskin että "uskaltaisiko" jättää ne ainoat päikkärit pois juuri sen iltapäivä riehumisen/huudon vuoksi.Tosin tää mun kuopus on alle 2v mutta nukutukset yhtä taisteluu joka vie kieltämättä voimia ja turhauttaa koska sen sijaan että nukuttaisi sen 1-2h päivällä voisin siivota jne.Sama homma toistuu myös illalla.Eli laittelen sänkyyn siinä klo.20 aikoihin ja saattaa nukahtaa tosiaan vasta 22-23 aikoihin...Voimia sulle myös
Ilta ei mene riehumiseksi kun laitat ajoissa nukkumaan.
päiväunien jättämistä pois. Esikoiseni on ollut vauvasta lähtien vähäuninen ja olin hyvin hämmentynyt, kun päiväunet jäivät pois pojan ollessa vasta reilu 2v. Ennen poika oli nukahtanut helposti päikkäreille ja sitten yhtäkkiä se olikin melkoista taistelua, joka kesti ja kesti. Sitten vastapainoksi ilta meni ihan hulinaksi, kun päikkärit olivat olleet liian myöhään iltapäivällä. Lopetin tuon pakkonukuttamisen ja aikaistin iltaunet alkaamaan klo 20. Ja se toimi meillä. Edelleenkin, pojan ollessa 4v., hän menee kiltisti nukkumaan klo 20 ja nukkuu aamuun saakka.
Mutta kuten aina, se mikä toimii yhdellä, ei välttämättä toimi toisella. Ei voi siis tietää, mikä on se teidän konsti. Kokeilla kannattaa kuitenkin. Ja voihan olla, että parin päikkärittömän päivän jälkeen, päikkärit taas maistuvat.