mikä häiriö mulla on?
eli välillä esim jossain kahvilassa voi tulla olo etten voi lusikkaa nostaa ja laittaa suuhun, tai katsoa silmiin seuralaista, jännityn ja pää voi yhtäkkiä heilahtaa tai jotain outoa. Olen päässyt tästä eroon mut tää tilanne meinas taas laueta tutussa seurassa. Tulee siis julkisilla paikoilla tai seurassa joka ei ole niin tuttua. Outoa. Joskus koulussa saattoi olla tunnillakin eli en esim. voinut muuta kuin pitää kädellä päästä kiinni ja oli siis tosi jännittynyt lihaksista.
Kommentit (3)
kausittain sellaista että sanon sanoja väärin, siis loppuosa jää puuttumaan tai jokin kirjain. Välillä menee hyvin mutta toisinaan puhe takkuilee.
päästä eroon jos kerran "vain" jännitystä, kahvikuppineuroosia? Puhevaikeudet pahimmillaan läheisimmän ihmisen kanssa. Toki hänen kanssaan tulee eniten puhuttuakin.
häiriö on mikä vaatisi diagnoosia ja hoitoa. Jonkinlaista ns. kahvikuppineuroosin lievää ja satunnaisesti esiintyvää muotoa voi olla, mutta useimmilla ihmisillähän silloin tällöin tuollaista on.