Mikä on "oikea" ketju Kalevalan Lapsi-korulle?
Onko se 173€ maksava punosketju se ainoa oikea vai onko halvempaa olemassa?
Kommentit (4)
mulla on kalevalakoru kultaisena, ja on kyllä niin turha hankinta kun en uskalla sitä pitää. Kolme helaa maksaa yht. 1200 ja se ketju 1600 eli yhteensä melkein 3000e. En uskalla ikinä pitää sitä kun pelkään että tippuu, ja niinpä se makaa käyttämättömänä kaapissa.
Eli ei kannata ostaa sitä kultaista ainakaan. Hopeisia olen nähnyt sen käärmeketjun lisäksi ainakin papuketjussa (oli hieno!), nahkanauhassa, satiininauhassa, ja jopa sellaisessa cordellketjussa. Kaikki ketjut jotka ovat vähän paksumpia käyvät mielestäni hyvin, sellainen ohut venetsiaketju tekee korun vähän oudon näköiseksi (siis tulee sellainen "v-muotoinen" koru siitä), kun taas paksumpi ketju kaartuu kauniisti helan molemmin puolin.
Siihen voi siis ostaa ihan tavallisen hopeaketjun ihan mistä vaan kultasepänliikkeestä, esim. jo 50 eurolla saa paksun hopeaketjun (käärme, cordell tms)
joo se kalevalakorun alkuperäinen ketju olikin nimeltään verkkoketju. Käärmeketju on siis siitä vähän erilainen muunnos, käärme on mielestäni hienoin :)
mulla on kalevalakoru kultaisena, ja on kyllä niin turha hankinta kun en uskalla sitä pitää. Kolme helaa maksaa yht. 1200 ja se ketju 1600 eli yhteensä melkein 3000e. En uskalla ikinä pitää sitä kun pelkään että tippuu, ja niinpä se makaa käyttämättömänä kaapissa. Eli ei kannata ostaa sitä kultaista ainakaan. Hopeisia olen nähnyt sen käärmeketjun lisäksi ainakin papuketjussa (oli hieno!), nahkanauhassa, satiininauhassa, ja jopa sellaisessa cordellketjussa. Kaikki ketjut jotka ovat vähän paksumpia käyvät mielestäni hyvin, sellainen ohut venetsiaketju tekee korun vähän oudon näköiseksi (siis tulee sellainen "v-muotoinen" koru siitä), kun taas paksumpi ketju kaartuu kauniisti helan molemmin puolin. Siihen voi siis ostaa ihan tavallisen hopeaketjun ihan mistä vaan kultasepänliikkeestä, esim. jo 50 eurolla saa paksun hopeaketjun (käärme, cordell tms)
Etkö sä voi vakuuttaa sitä korua, omavastuu olis mitätön siihen nähden että korua voisi käyttää. Ja miten sellainen isompi koru voi "tippua" niin ettei sitä huomaa? ;)
ns. verkkoketju, joka pituudesta riippuen maksaa 180 euroa tai hitusen alle.
Toinen mikä on riittävän kestävä painavan (/painavien) lapsihelojen kantamiseen on ns papuketju.