G: Mitä liikuntaa harrastat ja kuinka usein?
Kerro myös pituutesi sekä painosi.
Itse harrastan voimaharjoittelua mahdollisuuksien mukaan 2 kertaa viikossa, käyden läpi kaikki lihasryhmät per kerta. Pituuteni on 158,5 cm ja paino 48,7 kg.
Kommentit (11)
Tavoitteena on pudottaa 3-4 kg vielä että pääsen rantakuntoon :) Harrastan juoksua ja ryhmäliikuntatunteja. Tunneilla käyn 2-4 päivänä vkossa ja pyrin tekemään 2-3 tuntia putkeen. Juoksulenkillä käyn 1-3 kertaa viikossa, riippuen siitä miten ehdin jumppatunneille. Lisäksi pyöröilen työmatkoja satunnaisesti mutta matkaa on vain 3 km suuntaansa.
viikosta riippuen 2-10 kertaa / vko (2 - 15 t). Vaihtelee todella paljon viikottain, keskimäärin treenaan ehkä 3-5 krt / vko tunti-reilu tunti kerrallaan.
pit. 162, paino 58-60 (vaihtelee)
ja pyöräilen.
Tänään esim. kävin bodympumissa ja pyöräilin 30 km + työnsin mummoa pyörätuolissa tunnin lenkin verran :D. Ihanaa oli.
4-5h viikossa aerobista liikuntaa (Bodyattack, bodycombat, zumba, bodyjam, sh´bam, spinning vaihdellen näitä), lisäksi kahvakuulaa silloin tällöin. Salilla massatreeniä 4 x viikko.
6:sen paino ja pituus 60kg ja 167cm.
Kerran viikossa jumpassa ja kaksi juoksulenkkia (joskus vaan yksi ;)
Maastopyöräilyä 4-6 tuntia viikossa ja lisäksi n. 2 tuntia / vko lihaskuntoharjoittelua. Bmi 20,7.
4 sykettä nostavaa treeniä: lenkki, zumba, aerobic tms. ja 3-4 lihaskuntotreeniä, joista osa esim. lenkin jälkeen tai niin, että aamulla aerobinen ja illalla lihaskunto. Joogaa ja pilatesta pyrin tekemään väh. kerran viikossa. Joskus pidän kevytviikkoja, jolloin vain joogaan ja kävelen, niin keho saa toipua rasituksesta. Vähintään 1 vapaapäivä viikossa, joiloin saatan kyllä venytellä, mutta en liiku muuten.
Liikuntaa päivässä tulee 30min.- 2h. Ihan riippuen fiiliksestä ja siitä paljonko aikaa on käytössä milloinkin. Mun mitat on 172cm ja 56kg.
Salin ohjattuja tunteja noin 3 krt/vko, spinningiä ja bodypumpia. Voimaharjoittelua 2 krt/vko ihan yksijaollisella ohjelmalla. Intervallijuoksutreenejä (20 s täysiä, 40 s kävelyä) pari kertaa viikossa, lenkin kesto n. 30 min, josta ehkä 10 min tuota edellä mainittua. Suosittelen muuten lämpimästi kaikille rasvanpolttoon. 158/67
Keväällä ja kesällä hölkkää 1-2 krt / vko (tavoitteena yksi tunnin lenkki ja toinen reipas lyhyempi) ja kuntosalilla ankaraa lihastreeniä 3-4 krt / vko, lisäksi satunnaisempaa kävelylenkkeilyä ja fillarointiakin.
Talvikaudella (syksyn alkupuolelta kevääseen) 1 krt viikko raskasta pallopeliä ja 3-5 krt / vko lihastreeniä kuntosalilla. Lisäksi lenkkeilyä satunnaisesti, luistelua, yms.
Pituus 166 cm, paino nyt 64 kg (tavoitteena 62 kg eli koetan hiljalleen pudottaa painoa - se on vaikeaa kun rakastaa ruokaa vaikka tykkää myös liikkua...!!!)
Missä kaikki liikunnalliset ihmiset luuraa :P