Vauvanruokien hinnat pääkaupunkiseudulla. Toistuva kysymys varmasti, mutta...
Mistä pääkaupunkiseudulla kannattaa ostaa vauvanruoat? Kysymykseni koskee Tuttelia, purkkiruokia, valmispuuroja ja -vellejä. Ei ole väliä, vaikka ko tuotteet kannattaisi heka eri kaupoista, kunhan saisin tietää, mistä niitä kannattaa ostaa. Meillä (Porvoossa) on niin kalliit vauvanruoat, että ajattelimme kantaa rahamme muualle. Mieheni käy töissä Helsingissä, joten hänelle ei ole ongelma hankkia vauvanruokia matkan varrelt,a kunhan vaan tietää, mistä niitä hakee. Huomaamme nyt, kuinka suuri menoerä lapsen ruoat ovat ja säästö se on pienikin säästö. Eli vinkkejä kaivataan. (Osan ruoista teen itse, mutta hinnat ja ostopaikat on hyvä tietää, tulee tilanteita, jolloin tarvii valmisruokia.) Kiitos jo etukäteen vastaajille! :))
Charlotte ja poika 6kk ja rv12+3
Kommentit (7)
Eli Jumbon Prismassa tosiaan hedelmäsoseet (Piltti,Semper ja Bona) 20 snt/kpl ja 5-6 kk ruoat 70 snt.
Eurospar Koivukylässä on 5-6 kk ruoat 65 tai 69 snt, en tarkkaan muista ja hedelmäsoseet 25 snt.
Semper korvikkeet 25 snt kpl.
Noin 1 1/2 kk sitten hain Myyrmäen S-marketista ja K-supermarketista hedelmäsoseita 17 snt prk. Saattaa hyvinkin olla vieläkin (oli joku pysyvästi edullista-hinta).
Terv. plaudite2 ja tyttö 7 kk.
Ajattelin jo olevani ainoa pihi ja köyhä... Toivon kyllä yhä saavani tietoja vauvanruokien hinnoista. Mutta kyllä toi Jumbo näyttää jyräävän. Olen kuullut siitä muualtakin ja ajattelin, että täältä saisi luotettavaa tietoa. Huvikseen kun ei viitsi ajella ympäriinsä tekemässä hintavertailua. Porvoosta on sen verran matkaa eri puolille pääkaupunkiseutua. Täällä on oikeasti niin kallista, ettei tänne kannata ostoksille jäädä.Miehen on helppo työmatkoilla ajella ostosten perässä, kun vaan tietää, missä käy ostoksilla...
Charlotte
en muista hintoja kovin hyvin kun aikaa , silloin kun kävin oli muutaman sentin ero ainakin Malmin prismaan. Joskin hyvin rajoitettu valikoima .
Muistelen 1v purkit alle euron...??
Jumbosta itsekkin usein ostan.
sieltä ostetaan meille Nan-maitoa, joka maksaa 29cent/prk kun esim malmin citymarketissa sama maito on 45cent.
Hyvä tietää tuo Pihlajamäen cassa, lähellä kun asutaan.
Tipy
K-ykköhallissa ja S-marketissa yhä hedelmäsoseet sen 17 snt/prk. Lisäks muuten pampersin vaipat noissa kaupoissa 8,80 euroa/paketti (Baby dry, active fit, easy up).
Onko MUUALLA NAN-korvike NOIN HALPAA 29c ???
Esim tavallisissa cittareissa, ei vaan jumbossa?
Täällä vantaalla missä minä asun halvin nan 40c prk.
kellään kokemusta lidl vaipoista pienimpien koosta???
Ajatteelin 3 viikkoiselle pojalle kokeilla,kun olivat tarjouksissakin marraskuussa.
prismassa oli ainakin viime viikollaalennuksessa lähes kaikki pienet sosepurkit 20senttiä/purkki, mikä on todella halpa. Muuten halvimmat mitä olen ostanut eurosparista (koivukylä/korso) ja citymarketista (jumbo) on ollut 25 senttiä/purkki.
Jumbon citymarketissa myös tutteli ollu halvinta. Hintaa en tarkalleen muista. 18 kappaletta oli muistaakseni jotain neljän ja viiden euron välistä.