8-11v koivuallergikkolapsesi lääkitys, tehoaako??
Lapsesi oireet? Mentý ihan käsikauppaZyrtec-tipoilla mutta kyllä aivastuttaa ja nokka vuotaa ja räkää valuu (punertavaakin kun limakalvot tietty turvoksissa) ja lisäksi 9v pojalla infektioastmataipumus joten eipä nyt houkuttelisi tätä pahemmat koivuallergiaoireet (pojalla siis todettu jo pienenä selkeä koivuallergia).
Apteekissa odottaisi Zyrtecia myöskin reseptillä, se on jotain valmista liuosta eikä veteen sekoitettavaa kuten tuo käsikauppakama. Ja silmätipparsepti siellä olisi kanssa, pojalla ei kyllä ole pahemmin silmien kutinoita vaan noita nenäoireita ja aivastelua..
http://www.iltalehti.fi/allergia/2012051615579677_al.shtml
Kommentit (7)
Astmalääkkeet, kortisonisilmätipat ja kortisoninenäsuihke helpottavat sen verran, että ei tarvitse asua sairaalassa. Välillä on kyllä käyty sielläkin. Koulusta on joutunut olemaan pois aika paljon.
Itsellä kohta 10-v koivuallergikkopoika. Hänellä käytössä:
- Aerius 5 mg suussa sulavat tabletit
- Montelukasti 5 mg purutabletit
- Lecrolyn-tipat silmiin ja nenään
- Beconase-nenäsuihke
- Ventoline- ja Flixotide-astmasuihkeet
juuri ja juuri pärjätään näillä, syksyllä siedätyshoitoon.
Meillä käytössä 10 v. pojalla Cetirizin Ratiopharm aikuisen annoksella (lääkärin luvalla) + Lecrolyn silmätipat. Lisäksi nenähuuhtelu sarvikuonokannulla aamuin illoin. Oireita ei tällä hoidolla ole kuin satunnaisia aivastuksia silloin tällöin.
meillä 10-vuotias joka pahasti koivulle allerginen. Katsoin itse jo syksyllä että koivun kukintoja on lähipuissa tulossa järkyttävät määrät joten marssin jo maaliskuun lopussa allergialääkärille. Saimme lääkkeet jotka ovat oikeasti tehonneet.
lapsi saa
Aerius 2,5 mg tabletti 1/pv
Avamys nenäsumute kerran päivässä
Opatanol silmätipat 2 kertaa päivässä.
Itse aloitimme tuin Aeriuksen jo ennen lepän kukinnan alkamista. Koivun aloittaessa se pelkästään ei auttanut vaan nenäsuihke tuli mukaan. Ja aika nopsaan aloitettiin silmätipatkin. Mutta nyt lapsi onneksi pärjää aika hyvin. Voi leikkiä ulkonakin, sitä ei joinakin keväinä ole voinut tehdä lainkaan kun lääkitys ei ole pitänyt oireita kurissa.
Meillä muuten huuhdellaan hiukset joka ilta ja tyynyliina vaihdetaan myös joka ilta. Auttaa siihen ettei silmät ole turvonneet umpeen yön jäljiltä, siitepölyä kun tarttuu hiuksiin ulkoillessa.
jolla zyrtec (ihan teblettina, minusta helpompi ottaa kun nesteenä). Sitten on silmätipat (zaditen) ja nenäsuihke (nasonex). Lisäksi tietty omat astmalääkkeet.
On silti aika tukkoinen,silmät on turvoksissa ja nenäkokoajan tukossa.
Huomaa kyllä ,että on paha vuosi. Ei meillä silmätippoja ole läheskään joka vuosi tarvittu. Viime keväänä riitti pelkka zyrtec.
Niin ja nyt on ihokin alkanut oireilla. polvitaipeet ihan auki.
kortisoninenäsuihke esim Avamys. Silmiä kannattaa myös hoitaa, kohta ne jo kutisevat.