Paljonko sait sahaa yo-lahjaksi ja vuosi?
Itse sain 700mk (1989), muistan hyvin koska mulla on valokuva kun ne setelit on viuhkana kädessä. Serkkujen kanssa juteltiin joku aika sitten mihin käyttivät yo-rahansa, toinen laittoi kymppitonnin matkusteleuun ja mukavaan elämään, toinen sijoitti saman summan osakkeisiin. Vähän nolotti kertoa toi 700mk. Ja meillä kuitenkin puolet suvuista yhteisiä.
Kommentit (8)
sitten taas rippilahjaksi sain 1200 mk, vuonna 1993.
jonkun 2100 markkaa vuonna 1999. Se oli suuri summa itsenäisesti asuvalle köyhälle nuorelle. Sain maksettua laskuja sillä.
rippilahjaksi vuonna 1998 noin 2000 markkaa
ja
yo-lahjaksi vuonna 2002 noin 2000 euroa
iso suku ja ystäväpiiri
Sen vain muistan, että baariin meni varmaan suurin osa niistäkin rahoista lakkiaisiltana. Mutta kivaa oli!
Sain lakin -99.
Shekkeinä tuli joku 2000 mk, oiskohan käteisenä tullu suunnilleen saman verran. Tosin ne käteiset tuhlasin, seuraavan viikonlopun Provinssirockiin meni ainaki puolet. Voi kun olin nuori ja hölmö.
Suurin osa meni ajokorttiin ja loput ekan asunnon sisustamiseen ja kalustamiseen sekä vaatteisiin.
Iso suku ja koko kylä juhlissa:)
sahaa=rahaa
ap.