Mistä johtuu mustat "uunoturhapuro-hampaat"?
Ja jos etuhammaskin on noin vain katkennut, niin mistä silloin on kyse? Arvatenkin hampaat on siis resut mutta miten ihminen voi kestää kipua niiden kanssa ym? Hammaslääkäriin ei mene.
Kommentit (12)
Tämä on jo nähty. Kansanmurhantekijät ovat näissäkin asioissa jo niin tarkkoja. Mutta kyllä niillä on omat porukat hoitamassa mukamas oikeat todisteet.
Mulla on kaksi hammaslääkäriä kateissa. Toinen yliopistolta ja toinen kouluhammashoidosta. Toisen parteri haihtui jonnekin kuin tuhka tulee ja toisen poikaa huhuilen.
Missä mahtavat olla? Kuka kertosi sen mulle?
mustille hampaille:
- jotkut huumeet, erityisesti piri
- kiilteen puuttuminen joka voi olla synnynnäinen vika tai sitten henkilö on voinut liuottaa kiilteet pois elämäntavoillaan
- erittäin reikiintyneet hampaat
Kaksi ensimmäistä syytä eivät aiheuta välttämättä mitään kipuja. Itsellänikin puuttuu kiillettä hampaista ja niissä on sitten niissä kohtaa rumia tummia läikkiä jotka ei kuitenkaan ole reikiä eikä niille tehdä mitään hammaslääkärissä.
Hampaan katkeaminen voi johtua hampaan rikkinäisyydestä ja jos ihan olemattomasta syystä katkeaa niin varmaan johtuukin. Mutta toisaalta kyllä tervekin etuhammas voi aika helposti jostain suht pienestäkin terävästä kolauksesta katketa, esim. tiedän tapauksia joissa humalassa juodessa pullolla kolautettu hammas tai pari edestä poikki.
Tuo kipu on tosi henkilökohtaista miten kestää. Minulla on vanhempi sukulainen joka oli niin köyhistä oloista ettei ollut hampaita varaa hoitaa vaikka särki. Hän joskus kertoi että ei se yksi hammassärky nyt niin kamalaa ole, äkkiä siihen tottuu ja sitten pian se risa hammas sieltä tippuukin pois.
Hampaiden mustuminen voi olla likaisuutta, jo mainittua kiilteen puuttumista, reikiintymistä... Jos hammas myös "kuluu" liikaa (esim. purupinta vaikka hangatessa vastinkappalettaan vasten väärässä purennassa) voi tuohon kulumakohtaan pinttyä ajan saatossa likaa joka on osaltaan suurentamassa alkuperäistä kulumaa. Kierre on valmis.
Hammas itsessään voi katketa aivan mitättömästä syystä: esim kovaa leipää purressa tai vaikkapa osuessaan juomalasin reunaan. Ei katkeaminen tai hampaan irtoaminen itsessään ole merkki huonosta hammashoidosta.
K:lla nimi. Mutta tällä henkilöllä on vieläpä diabetes ja hampaat tuossa kunnossa, että vähän kyllä hirvittää hänen puolestaan.
ap
ei varsinaisesti mustat, mutta värjääntymiä tulee todella helposti esim. kahvista ja teestä. Hammaslääkäri puhdistaa kerran vuodessa värjääntymät, mutta ei mene kuin pari kuukautta ja tilanne on sama kuin ennenkin. Kahvinjuontia en kuitenkaan jätä!
Kun joskus näkee ihan pienillä lapsilla tuollaisia risoja, mustia hampaita. Pakko kai olla perinnöllistä, eikä niinkään puutteellisesta hammashygieniasta johtuvaa, koska ei kai hampaat kuitenkaan esim. 5- vuotiaalla muuten mene siihen kuntoon.
hampaat mustuivat äkillisesti alle kaksivuotiaana. Hyvä että oli edes kaikkia hampaita vielä suussa.
Äkkiä vietiin lapsi hammashoitolaan. Siellä totesivat, että joillain lapsilla hammaskiille tummentaa hampaat.
Oli tosiaan sen näköistä, että joka hampaassa olisi reikä.
Sittemmin tummentumat lähtivät pois. Nyt maitohampaat ovat ihan normalin väriset, lapsi jo 5v, yksi hammas on jo lähtenyt poiskin.
eikös Uunolla ole hammasmätä
Eikös Uuno ole fiktiivinen hahmo
Hampaan juuri on kuollut jos hammas mustuu
Resut hampaat johtuivat puuttellisesta, tai oikeammin kokonaan puuttuvasta, hammashygieniasta. Katkennut hammas perua nuoruuden kännitappelusta.
Mutta hänestä hampaisiin ei tarvitse panostaa, vaikka aino spontaanisti suu auki nauraessaan yhtäkkiä lopettaa ja yrittää nauraa suu kiinni. Selvästi siis peittelee hampaitaan, mutta ei kuitenkaan tee asialle mitään, edes pese niitä.
YÖÖÖK!!!